Ceremonia ślubu wywiera wpływ na życie biorących w niej udział osób jak żadna inna. Dwie oddzielne drogi życiowe łączą się dzięki niej w jedną wspólną. To wyjątkowy czas i szczególnie zasługuje na najwspanialszą oprawę podkreślającą doniosłość chwili i będącą spełnieniem marzeń zakochanych w sobie osób. Możliwości uświetnienia ceremonii jest całe mnóstwo, jedną z nich jest wybór miejsca zawarcia związku małżeńskiego. Cały czas najbardziej powszechnym jest tradycyjny ślub w kościele, jednak coraz częściej Pary Młode decydują się na ceremonię w kaplicy czy albo ślub w plenerze.
Osoby które decydują się na ślub w plenerze są niemal nieograniczone w możliwych sposobach organizacji uroczystości. W gruncie rzeczy może ona odbyć się w każdym miejscu na świecie, jedynym ograniczeniem oprócz fantazji może być budżet. Mimo tego coraz więcej młodych par decyduje się na przysięgę i zabawę na świeżym powietrzu, korzystając w pełni z otoczenia naturą. Klimat takiego ślubu i wesela jest niezapomniany i stanowi atrakcyjną alternatywę dla wesela w budynku.
Zalety Ślubu w plenerze
Chyba największą zaletą organizacji ślubu w plenerze jest wyprawienie uroczystości w oryginalnym miejscu, o którym zawsze marzyliście. Może nim być kwitnący sad, polana w lesie lub w górach, pomost nad jeziorem, pałacowy ogród, dziedziniec zamku albo plaża nad morzem. Możliwości jest ogrom. Pewne jest to, że takie miejsca są wyjątkowo fotogenicznym tłem dla niezapomnianych, klimatycznych zdjęć i pamiątkowych filmów. Co więcej, można je dowolnie udekorować i zaaranżować. Wybór miejsca na pewno będzie miał duży wpływ na atmosferę podczas weselnej zabawy i uczty. Nie od dziś wiadomo, że nawet zwykłe śniadanie smakuje o niebo lepiej, kiedy jest jedzone na świeżym powietrzu.
Ślub w plenerze – wady
Jak wszystko w życiu, tak i ślub w plenerze ma drugą stronę medalu. Warto o niej wspomnieć nie po to, by zniechęcać do realizacji marzeń, ale po to by być przygotowanym na różny od zamierzonego przebieg wydarzeń. Taka zapobiegliwość pomoże uniknąć rozczarowania, bo przecież chodzi o to, by wspomnienia ślubu były pozytywne. Oczywistym jest, że zależy Wam, by wszystko odbyło się zgodnie z planem, wyobrażeniami i na najwyższym poziomie. Przemyślenie potencjalnych trudności pozwoli przygotować się na ewentualne przeszkody i niepożądane sytuacje.
Ślub w plenerze – pogoda i inne trudności
Na pewno organizując ślub w plenerze, trzeba się liczyć z pogodą. Taką uroczystość planuje się na dużo wcześniej niż którekolwiek prognozy meteorologiczne. Kłopotliwe mogę być zarówno wysokie temperatury, jak i deszcz. Na szczęście można się na nie przygotować zapewniając altany chroniące przed jednym i drugim. Inną uciążliwością są obecne o tej porze roku komary, muchy i inne owady, które mogą skutecznie przeszkadzać zaproszonym gościom. Biorąc ślub na plaży, dobrze było by wziąć pod uwagę obecność turystów w sezonie. Tłum gapiów w kąpielówkach, z piwnymi brzuchami i reklamówkami ze znanego dyskontu nie ma litości. Jest w stanie bezmyślnie popsuć podniosłą atmosferę albo bezceremonialnie włazić w kadr fotografowi i filmowcom.
Ślub cywilny w plenerze
Od momentu zmiany przepisów dotyczących udzielania ślubów zdecydowanie prościej jest zorganizować ślub cywilny poza Urzędem Stanu Cywilnego. Urzędnicy z reguły są przychylni pomysłom narzeczonych i chętnie przeprowadzają śluby w plenerze. Zwłaszcza, że przyjemność ta wiąże się z dodatkową opłatą. W zasadzie jedynym warunkiem organizacji takiego ślubu jest to, by wybrane miejsce leżało w obrębie władzy danego urzędu. Następną ważną kwestią jest zachowanie uroczystej formy wydarzenia, oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom.
Kościelny Ślub w plenerze z udziałem księdza
Narzeczeni marzący o ślubie kościelnym (czyli inaczej ślubie konkordatowym) w plenerze, również mają taką możliwość. Ale trzeba otwarcie powiedzieć, że jest to bardzo trudne zadanie. Z tego powodu organizację uroczystości trzeba zacząć dużo wcześniej, a i to nie daje gwarancji na pomyślne rozwiązanie. Przede wszystkim ślub kościelny może być udzielony przez kapłana wyłącznie w konsekrowanym (poświęconym) miejscu. Zgodę na udzielenie sakramentu ślubu musi wyrazić biskup diecezji, na której znajduje się wybrane przez narzeczonych miejsce. Prośba o zgodę powinna być dobrze uargumentowana, bo w praktyce jest udzielana w szczególnych przypadkach. Dobrym pomysłem jest wybór kapliczki lub małego kościółka zlokalizowanego w okolicy spełniającej oczekiwania, np. gdzieś w górach lub pod lasem. Mówiąc wprost w realizacji marzenia pomaga przychylność nieco większej liczby instytucji i wybór właściwego miejsca.
Praca Fotografa na ślubie w plenerze
Przed fotografem ślubnym dokumentującym uroczystość zawarcia małżeństwa w plenerze otwierają się zupełnie nowe możliwości. Niewątpliwym atutem jest niecodzienność uroczystości. Jest coś takiego w magii chwili i miejsca, że udziela się ona wszystkim uczestnikom. Ja widzę to już w trakcie robienia zdjęć, a Para Młoda i goście na pewno dostrzegą na wykonanych fotografiach. Nie bez znaczenia jest uroda wybranego miejsca. Zarówno otoczenie natury jak i ciekawa architektura stanowić będą bardzo atrakcyjne tło dla wydarzenia. W porównaniu do ślubu w kościele czy w urzędzie mam dużo więcej możliwości w wyborze miejsca, z którego będę fotografował. Mogę bez problemu stanąć za urzędnikiem czy kapłanem, co w kościele jest nie do pomyślenia, a w urzędzie po prostu trudne w realizacji. No i najważniejsze – cała uroczystość odbywa się w naturalnym świetle słonecznym, nieporównywalnie lepszym od każdego sztucznego oświetlenia.
Ślub w plenerze – spełnienie marzeń
Chyba każda kobieta już jako mała dziewczynka wyobraża sobie, jak będzie wyglądał dzień jej wesela i ślubu. Jednym paniom marzy się huczna impreza z całą rodziną, inne wolą skromną uroczystość w gronie najbliższych, a jeszcze inne oczekują po tym dniu czegoś zupełnie wyjątkowego. I taka różnorodność jest jak najbardziej naturalna, bo przecież każdy z nas ma inny charakter. Ślub w plenerze jest spełnieniem marzeniem wielu par, a szczególnie kobiet. Romantyczne okoliczności przyrody, zachód słońca albo zabawa pod gołym niebem przy blasku gwiazd to coś totalnie zachwycającego. Chyba te argumenty decydują o rosnącej z roku na rok liczbie ślubów organizowanych w terenie. Przeszkodą nie jest nawet to, że przedsięwzięcie to wymaga większych nakładów pracy i środków finansowych. Na pewno efekt końcowy jest wart tych starań. Jednak przy ostatecznym wyborze miejsca na organizację ślubu i jego charakteru warto pamiętać, by oboje narzeczeni czuli się komfortowa i swobodnie.
Profesjonalny Fotograf – Czemu Warto zainwestować
Czy zdjęcia ze ślubu i wesela są pamiątką na całe życie tylko dla Pary Młodej? Otóż nie, są nią także dla ich najbliższych, a w przyszłości dla dzieci, czy wnuków. Mają w sobie moc przywoływania w myślach przeżytych wyjątkowych chwil i przeżywania emocji jeszcze raz. Dzięki zdjęciom budujemy swoją tożsamość, wiemy jak wyglądali nasi przodkowie i jak żyli. Nawet Ci, których nie dane było nam spotkać osobiście. Jeszcze do niedawna ten przywilej dostępny był tylko możnym i bogatym, których stać było na zatrudnienie malarza portrecisty. A nawet wtedy proces uwieczniania wizerunku nie był szybki i prosty. Z tych powodów nawet najbardziej zamożne osoby uwiecznione są na niewielkiej liczbie obrazów. Dlatego jeśli masz możliwość zorganizowania sesji plenerowej po weselu, to warto to zrobić. Takie zdjęcia będą wspaniałym dopełnieniem całej uroczystości i uwiecznią Was na etapie najgorętszych uczuć w Waszym życiu.
Chcesz zorganizować Ślub w plenerze i szukasz fotografa?
Mam na imię Rafał i jestem fotografem ślubnym. Jeżeli organizujesz właśnie Wasz ślub i wesele, to napisz do mnie wiadomość z terminem uroczystości, a ja przygotuję dla Ciebie ofertę. Możesz też przejrzeć więcej zdjęć w mojej galerii. Przekonaj się, czy styl fotografii ślubnej, który prezentuję, Ci odpowiada. Zwracam bardzo dużą uwagę aby zdjęcia były nośnikiem emocji i przeżytych chwil. Staram się by były ponadczasowe i jednocześnie naturalne i swobodne. Zapraszam.