Wszyscy mają telefony a w nich coraz to nowsze aparaty. Tylko czy gościom wypada tłoczyć się wokół chrzcielnicy? Czy zapraszasz ich po to, aby zajmowali się dokumentacją uroczystości? No i najważniejsze – czy na pewno potrafią zrobić dobre zdjęcia? Zdążą złapać odpowiedni moment, czyli polewania główki wodą święconą? Jeśli nie masz wątpliwości, to nie czytaj dalej ;).

Zdjęcia z Chrzcin w Gdyni

Chrztu Świętego nie można powtórzyć, jest raz w życiu. Szkoda by było przegapić kluczową chwilę. Albo mieć poruszone lub za ciemne zdjęcia, prawda? Fotograf na chrzciny zagwarantuje Ci spokój o te sprawy. Dostaniesz profesjonalne i przede wszystkim piękne zdjęcia chrztu swojego dziecka.

Jak zrobić dobre zdjęcia z chrzcin?

Zatrudnienie fotografa z doświadczeniem to najlepszy sposób, aby mieć dobre zdjęcia z chrzcin. Zamawiasz, płacisz i oczekujesz pięknych efektów, a reszta Cię nie interesuje ;). Jeśli chcesz samemu zrobić zdjęcia na chrzcie świętym swojego dziecka, to pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Oto kilka porad i tricków dla rodziców, aby uzyskać najlepsze rezultaty:

 • Poszukaj w rodzinie osoby, która ma do tego najlepsze predyspozycje. Jako rodzic zajmujesz się dzieckiem, a chrzestni też mają swoje zadanie do wypełnienia. I każda z tych osób musi być na zdjęciu.
 • Przygotuj się wcześniej, upewnij się, że baterie są naładowane, a karta pamięci sformatowana czeka w aparacie.
 • Poproś, aby zdjęcia były robione z różnych perspektyw. Dzięki temu będą bardziej różnorodne i interesujące.
 • Emocje są ważne. To one decydują o tym, czy zdjęcie ma charakter, czy jest nudne.
 • Detale również mają znaczenie. Poproś o uwiecznienie szczegółów, takich jak piękne ubranka, bukiety kwiatów, ozdoby i dekoracje.
 • Dobry aparat z dużą matrycą i czułością na pewno ułatwi zadanie. Aparaty w telefonach są coraz lepsze, nimi też da się zrobić dobre zdjęcia. Jeśli potrafisz 😉

Gdynia: Ile kosztuje fotograf na chrzest?

W dzisiejszych czasach dużo da się zrobić samemu. Wszystko jest kwestią oczekiwań i efektu, jaki chce się uzyskać. Jeśli oczekujesz dobrej fotografii, to tu odpowiedź nasuwa się sama. Sprawdź w moim cenniku, ile kosztuje fotograf na chrzest.

Sprawdź dostępność terminu i cenę

Kiedy robić zdjęcia podczas chrztu?

Chrzest święty to nie tylko ceremonia w kościele. Bardzo często to rodzinne wydarzenie rozciąga się na cały dzień, a przynajmniej na kilka godzin. Jeśli chcesz na zdjęciach uwiecznić szerszy aspekt chrztu, to zwróć uwagę na te etapy:

 1. Przygotowania, gdy rodzice zaczynają szykować się do chrztu, np. w trakcie układania ubranka dla dziecka.
 2. Ceremonia chrztu: To kluczowy moment i główny powód rodzinnego spotkania. Najważniejsze podczas obrzędu jest polanie wodą głowy dziecka.
 3. Przyjęcie rodzinne w domu lub restauracji. W tym czasie dorośli mają chwilę wytchnienia przy stole. A starsze dzieci z rodziny czas na zabawę. Zdjęcia z imprezy po chrzcie będą spontaniczne i mogą świetnie uzupełnić ujęcia do albumu.
 4. Prezenty i życzenia: Możesz uwiecznić moment, gdy dziecko otrzymuje prezenty i życzenia od rodziny i przyjaciół.
 5. Oficjalne pozowanie do zdjęć też jest fajne. Portrety dziecka z rodzicami, chrzestnymi i dziadkami będą cenną pamiątką na długie lata.

Chrzest święty — przebieg ceremonii krok po kroku:

 • Wejście do kościoła — w niektórych parafiach rodzice z dzieckiem są witani przez księdza pod chórem.
 • Kapłan pyta rodziców o imię, jakie wybrali oraz o co proszą dla swojego dziecka. Jeśli nie nastąpiło to pod chórem, to dialog odbywa się już po zajęciu miejsca w ławkach.
 • Kapłan rozpoczyna właściwą ceremonię. Zadaje pytania o świadomość sakramentu rodziców i o gotowość pomocy ze strony chrzestnych.
 • Szafarz zwraca się bezpośrednimi słowami do dziecka. Potem wykonuje na jego czole znak krzyża.
 • Rodzice wraz z chrzestnymi powtarzają znak krzyża na czole dziecka.
 • Następuje normalny przebieg mszy świętej. W trakcie odbywa się modlitwa egzorcyzmu, a po niej modlitwa poświęcenia wody lub dziękczynna.
 • Kapłan zaprasza rodziców i chrzestnych przed ołtarz w pobliże chrzcielnicy. Następuje seria pytań przed udzieleniem sakramentu.
 • Najważniejszy moment ceremonii. Ksiądz udziela sakramentu chrztu świętego przez polanie głowy dziecka wodą święconą i wypowiedzenie formuły chrztu.
 • Namaszczenie czoła dziecka Krzyżmem Świętym przez księdza.
 • Matka chrzestna nakłada na dziecko białą szatę.
 • Ojciec chrzestny zapala świecę od paschału.
 • W niektórych parafiach praktykuje się zwyczaj podniesienia dziecka do góry. Ma to na celu pokazanie go całej wspólnocie zgromadzonej w kościele. Może on nastąpić od razu po chrzcie lub na koniec mszy.
 • Można powrócić do ławek. W odpowiednim momencie ksiądz powie, że można zgasić świecę.
 • Następuje dalsza część zwykłej mszy świętej.

Nie ma obawy o to, co w danym momencie należy zrobić. Zwykle kapłan podpowiada, co w danej chwili wykonują rodzice i chrzestni. Jeżeli nie dokonaliście przed mszą wpisu do ksiąg kościelnych, to podpisy składa się po mszy. Potem można jeszcze zrobić sobie zdjęcia przed ołtarzem lub chrzcielnicą. Pozować możecie z całą rodziną oraz w mniejszych grupach.

Kiedy nie można robić zdjęć w kościele?

W trakcie mszy świętej nie można wykonywać zdjęć podczas kazania (homilii). Jest to szczególny moment, ze względu na bezpośrednie zwracanie się do wiernych. Istotą jest treść, jaką chce przekazać kapłan. Drugim fragmentem mszy, kiedy nie fotografujemy, jest liturgia eucharystii. W pozostałych częściach liturgii można fotografować.

Wykonując zdjęcia z chrzcin, można poruszać się po kościele zgodnie z pewnymi zasadami. Niedozwolone jest wchodzenie do prezbiterium. Jego granicę wyznaczają schodki, balustrada lub linia ambony. Na nią też nie powinno się wchodzić, ale na chór dostęp jest dozwolony.

Sprawdź Termin i Cenę

A może chcesz przeczytać więcej o tym jak fotografuję Chrzest Święty?

Wszystkiego co niezbędne dowiesz się ze strony Fotograf na Chrzest. A jeśli chcesz, możesz napisać do mnie przez formularz lub zadzwonić.