Zdjęcia z drona w fotografii ślubnej

Drony na dobre zadomowiły się w fotografii ślubnej. Jeszcze parę lat temu zrobienie ujęć z powietrza było zarezerwowane tylko dla wysoko budżetowych produkcji.
Fotograf chcący zrobić ujęcia z wysokiej perspektywy zmuszony był korzystać z podnośników albo mieć umiejętności alpinisty. Siłą rzeczy nie dało się tego zrobić podczas reportażu ślubnego.

Pierwsze drony w fotografii także nie ułatwiały zadania. Były duże i hałaśliwe. Czas lotu był krótki, a jakość zdjęć pozostawiała sporo do życzenia. Nie były w stanie dorównać możliwościom, którymi dysponowały aparaty fotograficzne. Te powody skutecznie powstrzymywały mnie od latania w przestworzach.

Na szczęście rozwój dronów do profesjonalnych zastosowań fotograficznych i filmowych nastąpił bardzo szybko. Stały się bardziej poręczne, łatwiejsze w obsłudze. I przede wszystkim zaczęły oferować naprawdę bardzo dobrą jakość zdjęć i ujęć filmowych. A ja się w nich zakochałem i już nie było odwrotu ;).

Zdjecia z drona w fotografii ślubnej zdjęcia ślubne z drona
plener ślubny z dronem zdjęcia ślubne z drona
sesja ślubna z dronem nad morzem zdjęcia ślubne z drona

Zdjęcia i filmy z drona: ujęcia inne niż wszystkie

Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania świata z wysokości naszego wzroku. Przeciętnie to około 1,5 m ponad ziemią. Tymczasem fotograf z dronem z łatwością może zrobić Wam zdjęcia z kilku czy kilkunastu metrów wysokości. Zdjęcia i filmy z drona od razu wyróżniają się na tle innych oglądanych ujęć ze ślubu. Są inne niż wszystkie ze względu na punkt widzenia, z którego je zrobiono. Sesja ślubna z lotu ptaka zmieni sposób, w jaki na siebie patrzycie.

Najpopularniejsze są tzw. ujęcia Top Down. Polegają na umieszczeniu Pary Młodej w centrum jakiegoś wyjątkowego miejsca, dron zawisa wtedy centralnie nad Wami. Takim miejscem może być łódka na jeziorze, fragment pomostu. Albo boisko piłkarskie lub środek łanu z falującym zbożem. Wystarczy wznieść się w górę i rozejrzeć po okolicy. Ciekawe pomysły same zaczynają się pojawiać jeden za drugim. Kadry złapane w ten sposób dają możliwość kreatywnego wykorzystania otoczenia. I tworzenia zapierających dech w piersiach fotografii, których jesteście bohaterami.

Sprawdź dostępność terminu i cenę

Zdjęcia ślubne z drona, dlaczego warto?

Zdjęcia ślubne z drona umożliwiają pokazanie wesela z perspektywy niedostępnej dla zwykłego aparatu. Ważne momenty widziane z lotu ptaka zachwycą i na długo pozostaną w pamięci. Wyjście z kościoła, przyjazd weselnego korowodu, wiwat na cześć młodej pary, składanie życzeń. To tylko część z chwil wartych zapamiętania.

Zapierające dech w piersiach lotnicze fotografie ślubne są wspaniałym dodatkiem na sesjach plenerowych. Czasu jest więcej i można na spokojnie polatać, zaplanować kadr i wkomponować Was w niego. Fotograf z dronem może pokazać Was w obszernym ujęciu malowniczej scenerii, jak i tworzyć efektowne zbliżenia.

Filmowanie dronem na weselu

Oglądanie własnego filmu ślubnego z ujęciami z drona to zupełnie inne przeżycie. Dobry pilot drona będzie widział jak stworzyć efektowne najazdy na kluczowe miejsca. Może płynnie zmieniać kierunek i wysokość lotu, czyniąc je bardziej dynamicznymi. Orbitowanie wokół malowniczo położonego domu weselnego w pełni pokaże urok wybranego przez Was miejsca. To tylko niewielka część możliwości, jakie oferuje dron z dobrą kamerą. A to wszystko przy stabilnych i płynnych ujęciach. Poniżej możecie zobaczyć krótki teledysk ślubny, w którym wykorzystałem ujęcia zrobione w trakcie małej sesji w dniu ślubu.

Ile kosztują zdjęcia z drona na wesele

Zdjęcia z drona wycenia się na podstawie czasu lotu na jednej baterii. Zależnie od rodzaju drona może on wynieść od 20 do 40 minut. Ten czas można podzielić na kilka startów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wylatać więcej baterii, trzeba wtedy mieć kilka na zmianę.

Wprawny fotograf wykona w tym czasie materiał na wybranie kilkunastu różnorodnych zdjęć lub ujęć filmowych. Lepszą jakość uzyska się, wykonując za jednym razem same zdjęcia albo same ujęcia filmowe. Wiąże się to z koniecznością wykonywania dubli i odpowiedniego kadrowania. W moich pakietach koszt wylatania jednej baterii zaczyna się od 350 zł.

Zapytaj o termin i cenę

Pomysły na zdjęcia z drona w reportażu ślubnym

Dron w fotografii ślubnej raczej nie zastąpi ujęć z normalnego aparatu. Bez wątpienia jednak fotografia dronem znacznie urozmaici reportaż ślubny. Fotograf z dronem i aparatem będzie mógł pokazać wybrane momenty i miejsca w niebanalny sposób. Zobacz najpopularniejsze pomysły na zdjęcia z drona:

Ważne miejsca: dom rodzinny Pary Młodej, kościół i sala weselna

Ujęcia znanych i bliskich sercu miejsc z innej perspektywy prawie zawsze są zaskoczeniem. Większość z Par Młodych i ich rodziców nie widziała swoich domów rodzinnych z lotu ptaka. Zdjęcia tych miejsc to ważna część reportaż ze ślubu. Wprowadzają widza w Waszą opowieść, pokazują tło wydarzeń. Są doskonałym przerywnikiem, gdy akcja przenosi się w kolejne miejsca. Z domu do kościoła, a potem na salę weselną, gdzie czeka szalona zabawa do rana.

zdjęcia ślubne z drona Ważne miejsca: dom rodzinny Pary Młodej, kościół i sala weselna

Zdjęcie grupowe z drona — zaskocz gości weselnych

Zdjęcie grupowe z gośćmi jest nieodłącznym elementem reportażu ślubnego. Można zrobić je zarówno przed kościołem, jak i przed salą weselną. Podejmując decyzję, weźcie pod uwagę okoliczności takie jak dostępność miejsca i czasu. Pod kościołem może czekać już kolejna para. Przed salą może być więcej przestrzeni. Może da się ustawić gości na tarasie albo uformować ogromne serce z Wami pośrodku. Byłoby wspaniale, prawda?

Zdjęcie grupowe z drona zdjęcia ślubne z drona

Plener ślubny z drona – perspektywa z lotu ptaka

Plener ślubny z drona umożliwia kreatywnie wykorzystać potencjał wybranego przez Was miejsca. Latanie odkrywa niezauważalne z poziomu ziemi piękno przyrody. Dzięki podglądowi na żywo w smartfonie możemy zobaczyć to, czego normalnie nie dałoby się uchwycić. Eksperymentować z ujęciami, a później wykorzystać je do stworzenia pięknego albumu ślubnego.

Plener ślubny z drona zdjęcia ślubne z drona
Sprawdź dostępność terminu i cenę

Drony do zdjęć — jakiego drona używam do fotografii ślubnej?

Pierwszy dron w fotografii ślubnej, którego zacząłem używać, był Phantom 4 Pro od DJI. Zrobiłem nim dużo zdjęć, które do dziś bardzo lubię. Dzięki niemu zacząłem też eksperymentować z ujęciami filmowymi, umożliwiał kręcenie filmów w jakości 4K.

Nawet dziś świadomy fotograf może nim wykonać zapierające dech w piersiach fotografie. Jednak oprócz jakości, w dniu reportażu liczy się też wygoda pracy i szybkość. Walizka z dronem okazała się mało poręczna, a przygotowanie do lotu zajmowało trochę czasu. Dlatego nadszedł czas na zmiany.

Obecnie mój dron do zdjęć i filmów to Autel Evo II Pro. Mało popularny u nas, ale bije na głowę poprzednika. Co można o nim powiedzieć, żeby nie zanudzać? Mieści się w poręcznej torbie na ramię i da się go wszędzie łatwo zabrać. Jest gotowy do lotu w mniej niż 5 minut. A latać może długo, bo mam 4 baterie na 40 minut latania każda. Wystarcza aż nadto. Nad bezpieczeństwem czuwają czujniki zbliżeniowe z każdej strony. No i przede wszystkim jeszcze lepsza kamera na pokładzie z jakością 6K. Zdjęcia w jego wykonaniu naprawdę dorównują możliwościom współczesnych aparatów.

Zapytaj o termin i cenę

Przygotowanie drona do zdjęć ślubnych

Przygotowanie drona do zdjęć jest obecnie dość łatwą procedurą. Mimo to zajmuje jednak trochę więcej czasu niż wyjęcie aparatu z torby fotograficznej. W tym czasie pilot musi też ocenić warunki zewnętrzne i pomyśleć nad ujęciami, które chce wykonać. Zależy Wam na jednoczesnym uchwyceniu ślubu plenerowego za pomocą drona i zwykłego aparatu? Warto wtedy rozważyć podział pracy na dwie osoby. W pozostałych przypadkach na ogół poradzi sobie jeden fotograf.

Bezpieczne latanie dronem na weselu

Bezpieczeństwo podczas latania dronem jest najważniejsze i powinniście być tego świadomi. Szczególnie należy uważać podczas fotografowania ślubów i plenerów, bo lata się w pobliżu ludzi. Czasem lot może się okazać niemożliwy. Przyczyną może być silny wiatr, deszcz, zakłócenia lub inne czynniki w wybranym miejscu. Decyzja zawsze należy do pilota, bo to on ponosi odpowiedzialność za ewentualne skutki lotu.

Chcecie być pewni, że usługi dronem na Waszym weselu będą bezpieczne? Wybierzcie fotografa posiadającego stosowne dokumenty i ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie chwilowo nie jest wymagane, ale ja bym nie ryzykował. Mam uprawnienia do lotów w kategoriach szczególnych: NSTS-01 (ta jest dla Was najistotniejsza) i NSTS-02 oraz otwartych: A1A2A3. Zobaczcie, co to oznacza w praktyce:

KATEGORIA SZCZEGÓLNA:

NSTS-01: Można latać w bezpiecznej odległości od osób i mienia. O odległości decyduje tylko sam Pilot drona. Można latać dronami o wadze do 4 kg (profesjonalne do zdjęć i filmu) w zasięgu wzroku (VLOS).

NSTS-02: Najogólniej mówiąc, daje dużo więcej możliwości, niż wszystkie wymienione kategorie.

KATEGORIA OTWARTA: loty w zasięgu wzroku (VLOS). VLOS w praktyce wynosi do 500 m.

A1: Zakaz lotów nad zgromadzenia osób, w których zagęszczenie osób uniemożliwia im przemieszczanie się. Dopuszcza się przelot dronem o wadze do 900 g nad osobami znajdującymi się przypadkowo w zasięgu. Przelot musi być jak najkrótszy. Nad ludźmi można latać tylko dronem o wadze do 250 g, czyli zabawką.

A2: Nie wolno wlatywać nad osoby i zgromadzenia osób. Minimalna odległość pozioma od osób to 30 m. Jeżeli dron ma funkcję ograniczającą prędkość lotu, odległość może wynosić minimum 5 m.

A3: Nie wolno wlatywać nad osoby i zgromadzenia osób. Minimalna odległość lotu to 150 m od terenów mieszkaniowych, użytkowych, przemysłowych lub rekreacyjnych.

Sprawdź dostępność terminu i cenę

Zdjęcia z drona – zobacz inne kadry

Podczas ślubu, wesela czy pleneru ślubnego jestem pochłonięty fotografowaniem z powierzchni ziemi. Jednak myśl o tym, żeby polatać towarzyszy mi bardzo często. Dzięki posiadaniu drona mogę zaoferować Wam coś więcej niż klasyczne fotki ślubne. Zobaczcie inne zdjęcia z drona mojego autorstwa ;).

Sprawdź Termin i Cenę