Ślub to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje nie tylko ślub cywilny i kościelny. Jest jeszcze ślub humanistyczny. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, szczególnie w Wielkiej Brytanii. Wyjątkowy i niezwykły, ale czym tak naprawdę jest ślub humanistyczny? Wszystko, co powinniście wiedzieć o ślubie humanistycznym, znajdziecie w moim artykule.
Co to jest ślub humanistyczny?
Słowo „humanistyczny” wywodzi się od angielskiego słowa „human”. Oznacza ono człowieka, a to właśnie ludzie i ich miłość są podstawą ślubu humanistycznego. Zgodnie z ideologią humanizmu człowiek powinien móc decydować o sobie swobodnie, by osiągnąć szczęście. I właśnie ślub humanistyczny umożliwia założenie rodziny w formie dopasowanej indywidualnie do każdego człowieka.
Śluby humanistyczne w Polsce są prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Ta forma zawarcia związku nie ma charakteru religijnego. Para Młoda nie składa przysięgi przed obliczem Boga ani urzędnika. Towarzyszy im osoba prowadząca ceremonię oraz zgromadzeni goście. Ślubu humanistycznego udziela mistrz ceremonii zwany celebrantem. Wyjątkowość ślubu humanistycznego tkwi w tym, że jest to spersonalizowana ceremonia. To przyszli małżonkowie decydują w zasadzie o wszystkim. Ile potrwa uroczystość, gdzie się odbędzie oraz jak będzie brzmiała przysięga małżeńska. Humanistyczna forma zawarcia związku pozwala stworzyć ceremonię dopasowaną indywidualnie do potrzeb pary młodej.
Ślub humanistyczny w Polsce ma jedynie wymiar symboliczny. Nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych. W związku z tym ślub humanistyczny uniemożliwia np. przejęcie nazwiska po małżonku. Aby małżeństwo było legalne i uznane przez polskie prawo niezbędne jest również zawarcie ślubu cywilnego w urzędzie stanu cywilnego. Zupełnie inaczej wygląda to w innych krajach. W Stanach Zjednoczonych czy Szwecji ślub humanistyczny jest legalny i unormowany prawnie.
Kto może zawrzeć ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny nie ma tak wielu ograniczeń, jak ślub kościelny czy cywilny. Humaniści mają jednak pewne wymagania wobec przyszłych małżonków. Wynikają one z Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Przede wszystkim ślub mogą wziąć wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach i pod warunkiem uzyskania zgody prawnych opiekunów, dopuszcza się możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez kobietę, która skończyła 16 lat. Ponadto małżeństwa humanistycznego nie mogą zawrzeć:
- osoby całkowicie ubezwłasnowolnione,
- osoby ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym,
- osoby pozostające już w związku małżeńskim,
- krewni w linii prostej,
- rodzeństwo,
- osoby przysposabiające i przysposobione.
Poza tymi ograniczeniami ślub humanistyczny może wziąć tak naprawdę każdy. To idealny sposób na to, by związać się z ukochaną osobą pomimo ograniczeń prawnych i religijnych. Ślub humanistyczny cieszy się dużą popularnością wśród rozwodników, ateistów oraz osób homoseksualnych. Małżeństwa humanistyczne wybierają także osoby, które napotkały problemy z organizacją ślubu plenerowego lub kłopoty związane z formalnościami w kościele bądź urzędzie. Na ceremonię w duchu humanizmu często decydują się także pary pochodzące z różnych państw lub wyznające inną religię.
Jak zorganizować ślub humanistyczny?
Organizacja ślubu humanistycznego nie wymaga załatwiania wielu formalności. Nie obowiązują ograniczenia dotyczące miejsca i czasu przygotowania uroczystości ślubnej. Możecie zdecydować gdzie i kiedy odbędzie się ślub, w co będziecie ubrani, jaka muzyka będzie grała i jakie dekoracje znajdują się w miejscu uroczystości. Ceremonia może odbyć się w duchu Waszych pasji i zainteresowań. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych zaślubin podczas humanistycznej ceremonii ślubnej może towarzyszyć Wam fotograf i kamerzysta.
Jeśli zależy Wam na tym, by Wasz związek był unormowany prawnie, możecie połączyć ślub humanistyczny ze ślubem cywilnym. Innym rozwiązaniem jest zawarcie ślubu cywilnego przed lub po ceremonii humanistycznej. Pozwoli to Wam cieszyć się uroczystością zgodną z Waszymi oczekiwaniami. Jednocześnie w świetle prawa będziecie mężem i żoną.
Niezwykle ważnym etapem przygotowań do ślubu humanistycznego jest wybór mistrza ceremonii tzw. celebranta. Przed ślubem każda para młoda musi się z nim spotkać. Czym dokładnie zajmuje się celebrant?
Kim jest celebrant na ślubie humanistycznym?
Jest to wykwalifikowana osoba związana z organizacjami humanistycznymi. Celebrant udziela ślubu oraz może pomóc w zorganizowaniu ślubu i wesela. W związku z tym musi wzbudzać Wasze zaufanie i sympatię. Osoba pełniąca tę funkcję powinna mieć dobrą dykcję i potrafić reagować w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Ślubu może Wam udzielić nawet przyjaciel czy krewny. Jedynym wymogiem jest zarejestrowanie się w stowarzyszeniu zrzeszającym humanistów.
Celem spotkania z celebrantem jest ustalenie, czy przyszli małżonkowie zdają sobie sprawę z powagi ceremonii ślubnej oraz obowiązków związanych z założeniem rodziny. Podczas rozmowy z celebrantem omawiany jest przebieg uroczystości. W pierwszej kolejności przedstawia on podstawowy scenariusz uroczystości. Każda para młoda może dopasować go do własnych upodobań. To Wy jesteście bohaterami tego wyjątkowego dnia, dlatego do Was należy decyzja dotycząca przebiegu ślubu.
Ślub humanistyczny — ceremonia
Przebieg ślubu humanistycznego zależy wyłącznie od tego, co para młoda, uzgodni z celebrantem. Najczęściej małżonkowie decydują się na uroczystość zbliżoną formułą do tradycyjnych ślubów. Pojawia się więc przemowa mistrza ceremonii na temat miłości i małżeństwa, złożenie uroczystej przysięgi, wymiana obrączek i podpisanie pamiątkowego aktu małżeństwa. Oczywiście wszystkie te elementy nie muszą pojawić się na ślubie humanistycznym. W odróżnieniu od ślubu cywilnego czy kościelnego, na tej ceremonii ślubnej nie musi być świadków.
Najważniejszym elementem ceremonii ślubnej jest złożenie spersonalizowanej przysięgi. To, co najbardziej urzeka w tej części ślubu to fakt, że to Wy decydujecie o jej treści. Jeśli stresuje Was wystąpienie przed gośćmi macie możliwość powtarzania słów przysięgi za celebrantem. A jeśli nie brakuje Wam odwagi, możecie opowiedzieć historię swojego związku, wygłosić ważne dla Was wiersze, zaśpiewać piosenkę lub pomilczeć w ciszy.
Cena ślubu humanistycznego
Koszty związane z ceremonią humanistyczną są uzależnione od Waszego budżetu oraz tego, jak ma wyglądać ceremonia. Cena ślubu humanistycznego jest zbliżona do kosztów ślubu cywilnego w plenerze. Średni koszt oscyluje w granicach 500-1000 złotych. Cena ta zawiera spotkanie z celebrantem, przygotowanie scenariusza uroczystości oraz poprowadzenie ceremonii zaślubin. Istnieje również możliwość, by celebrant zajął się całkowitą organizacją ślubu. Koszt takiej usługi jest ustalany indywidualnie dla każdej pary młodej. Do podstawowych kosztów ślubu musicie doliczyć także opłaty związane z przygotowaniem miejsca, gdzie odbędzie się ślub. Będą to wydatki związane z:
- przygotowaniem miejsca dla celebranta i pary młodej,
- krzeseł dla gości,
- dekoracji,
- nagłośnienia,
- oświetlenia,
- dodatkowych atrakcji.
W przypadku, gdy planujecie zawrzeć związek małżeński w chmurach, w wodzie czy poza granicami kraju musicie liczyć się z kosztem nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Idealne miejsce na ślub humanistyczny
Ślub humanistyczny można zorganizować tam, gdzie tylko sobie wymarzycie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób marzących o ślubie w plenerze. Ceremonia może odbyć się w domu, na łące, w lesie, na plaży, w górach, a nawet w powietrzu. Podczas wyboru miejsca pamiętajcie jednak o tym, by w miarę możliwości zadbać o to, by miejsce było bezpieczne dla Was i zaproszonych gości. Zadbajcie także o oświetlenie, by fotografie ślubne wyglądały zachwycająco.
Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na ślub w Polsce, czy za granicą, możecie liczyć na pomoc ze strony celebranta. Wielu z nich zajmuje się kompleksową organizacją ślubów humanistycznych. Możecie liczyć nie tylko na zorganizowanie ceremonii, ale także przygotowanie wesela i wsparcie na każdym etapie przygotowań.
Dlaczego warto zdecydować się na ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny to ciekawa alternatywa dla ślubu kościelnego oraz cywilnego w Polsce. Ta forma zawarcia związku małżeńskiego przyciąga uwagę osób, które z różnych względów nie mogą lub nie chcą wziąć ślubu w kościele czy urzędzie stanu cywilnego. W tym przypadku nie obowiązują żadne formalności ani wymagania dotyczące płci, wyznania czy poglądów na życie. Choć zawarte w ten sposób małżeństwo nie ma mocy prawnej to i tak uważam, że warto rozważyć taką formę założenia rodziny.
Według mnie to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób mających własną wizję idealnego ślubu. Ceremonia ma spersonalizowany charakter, dzięki czemu to Wy będziecie na pierwszym planie. Indywidualnie przygotowana przysięga to sposób na to, by wyrazić swoją miłość dokładnie w taki sposób, jaki Wam się marzy. Nie bez znaczenia jest również to, że ślub humanistyczny może odbyć się w dowolnym miejscu i czasie. Ten rodzaj zawarcia związku małżeńskiego możecie też wykorzystać w przypadku, gdy już zawarliście ślub cywilny lub kościelny, ale z pewnych względów nie mogli być na nim obecni Wasi bliscy. Ślub humanistyczny możecie wtedy połączyć z imprezą weselną.