Punkty Widokowe Trójmiasto

Przymierzając się do napisania tego artykułu zastanawiałem się, jakie skojarzenia może budzić fraza “fotografia ślubna trójmiasto“? Jak jest odbierana przez osoby, które mają z nią do czynienia w momencie, kiedy same zaczynają poszukiwać fotografa na ślub.

Uznałem, że skoro bywam pytany, czy znam jakieś fajne miejsca na sesję zdjęciową w Trójmieście, to należało by odpowiedzieć na to zapotrzebowanie. W poniższym artykule postaram się przybliżyć bardziej i mniej znane lokalizacje, z których rozpościera się ciekawy widok na Gdańsk, Sopot i Gdynię. Część z nich udało mi się już wykorzystać w sesjach zdjęciowych, inne ciągle są na liście rzeczy do zrobienia 😉 . Właśnie ze względu na te widoki znaczna ich część znajduje się w najwyższych punktach miast i czasem trzeba się wdrapywać z mozołem. Ale nie jest tak we wszystkich przypadkach. Jedne znajdują się tuż nad wodą, do innych z kolei łatwo jest dojść lub dojechać samochodem, a wyprawa w te miejsca nie przyprawi Was o palpitację serca.

Co warto wziąć pod uwagę?

Wybierając miejsce na Waszą sesje zdjęciową weźcie pod uwagę o jaki rodzaj fotografii Wam chodzi. Celowo unikam tu klasyfikowania, ale w moim odczuciu jedne miejsca bardziej nadają się na sesję narzeczeńską, a inne na plenerową sesję ślubną. Najważniejsze, aby miejsce współgrało z tym co Wam w duszy siedzi. Dokonując wyboru, warto też wziąć pod uwagę inne względy. Być może któreś z tych miejsc jest Wam szczególnie bliskie, a to już dobry powód. Innym kryterium będzie np. lęk wysokości, albo klaustrofobia – w tym przypadku nie warto narażać się na taki dyskomfort, bo zdjęcia mogą się potem niemiło kojarzyć, a przecież nie o to chodzi. Jeszcze innym czynnikiem do rozważenia jest dostępność miejsca. Mam tu na myśli godziny, w których można by fotografować. Ogromna większość z poniższych propozycji jest ogólnodostępna lub należy wcześniej uzgodnić chęć fotografowania z zarządcami, co nie musi wiązać się z dodatkową opłatą. Są jednak takie lokalizacje, gdzie te ograniczenia istnieją i lepiej spytać w celu uniknięcia rozczarowania.

Jest jeszcze jedna kwestia, którą dobrze by było rozważyć – widok jaki możemy obserwować na własne oczy, niekoniecznie będzie możliwy do oddania na zdjęciach ze względu na obecność innych osób w obleganych miejscach. Znaczenie ma też ilość przestrzeni, jaka jest do dyspozycji – fotograf potrzebuje trochę odejścia od pozujących osób, ale z reguły warto się trochę pogimnastykować 😉 A zatem zapraszam na mały przegląd – dla ułatwienia pod nazwami punktów umieściłem link do zdjęć dostępnych w Google:

Punkty widokowe w Gdańsku

Cała Naprzód

Restauracja tuż obok Gdańskiego Żurawia, mieści się na ostatnim piętrze Narodowego Muzeum Morskiego. Oferuje taras z widokiem na Motławę, Wyspę Spichrzów.

Fotograf Ślubny Gdańsk Rafał Kowalski

Fotograf Ślubny Gdańsk Rafał Kowalski

Szafarnia 10

Ten punkt to również taras częściowo zabudowany. Zlokalizowany jest przy marinie, niemal naprzeciw Żurawia, co widać na zdjęciu poniżej. Mieści się na ostatnim piętrze białego wysokościowca. Oprócz pięknego widoku z góry atutami są marina z cumującymi przy niej jachtami i zabytkowe samochody parkujące przy ulicy. Blisko stąd do Filharmonii Bałtyckiej, przy której również można zrobić fajne zdjęcia.

Fotograf Ślubny Gdańsk Rafał Kowalski

Fotograf Ślubny Gdańsk Rafał Kowalski

Hotel Hilton

Ostatni ze znanych mi tarasów nad Motławą. Widok rozpościera się na Ołowiankę oraz wzdłuż Motławy w kierunku ulicy Stągiewnej.

Restauracja Panorama

Pisałem o niej przy okazji sesji Ani i Michała, dlatego polecam przeczytać ten artykuł. Wnętrze jest dobrą alternatywą, kiedy pogoda na zewnątrz nie zachęca do pozowania. Dostępne są widoki w dwóch kierunkach: na Stocznię i Wrzeszcz, oraz na Śródmieście.

Taras Europejskiego Centrum Solidarności

Bardzo przestronne miejsce z doskonałym widokiem na Stocznię, Stogi i Nowy Port, a także częściowo na Śródmieście. Nawet osoby z lekkim lękiem przestrzeni powinny czuć się bezpiecznie z powodu solidnych barier sięgających ponad głowy, w których rozmieszczono otwory zapewniające niezapomniany widok. Dodatkowymi atutami tego miejsca są industrialny klimat elewacji, mnóstwo fotogenicznych zakamarków oraz podświetlane fontanny i kaskady. Absolutnym mistrzostwem jest wewnętrzny ogród z prawdziwymi drzewami.

Fotografia Ślubna Trójmiasto

Ratusz Głównego Miasta i Wieża Twierdzy Wisłoujście

Te dwa punkty umieściłem wspólnie, gdyż oba należą do Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk co oznacza, że zwiedzanie jest płatne. Z wieży Ratusza widok rozciąga się na cały Gdańsk, w szczególności na dachy pobliskich kamienic. Z racji umiejscowienia w samym centrum łatwo i szybko można stąd dojść w inne urokliwe miejsca starówki. Wisłoujście z kolei zlokalizowane jest nieco na uboczu, ale przy dobrej pogodzie można z niej dojrzeć nawet Półwysep Helski. Dużym atutem tego miejsca jest możliwość chodzenia po elementach fortyfikacji, wiec miłośnicy tego typu atrakcji powinni być zadowoleni. Dodatkowo tuż obok jest przystań oraz stary most zwodzony. Minusem obu wież jest mała ilość miejsca i wynikające z niej trudności podczas fotografowania.

Ratusz Głównego Miasta -fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Ratusz Głównego Miasta -fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Góra Gradowa

Położona w samym centrum Gdańska, poznać ją można z daleka po dużym krzyżu umieszczonym na szczycie. Z jednej strony mamy bardzo dobry widok na Stocznię i Śródmieście, z drugiej ogólnodostępne fortyfikacje. Kawałek dalej w kierunku ul. Powstańców Warszawskich znajduje się łagodne zejście do parku ze zbiornikiem retencyjnym i zacienionymi przez drzewa alejkami.

Góra Gradowa -fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Góra Gradowa -fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Góra Gradowa -fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Pachołek

Otwarta wieża widokowa z dość dużym tarasem, dostępna przez cały rok, nie jest strzeżona a wejście jest darmowe. Widok jaki się z niej rozciąga obejmuje głównie pobliskie wzgórza oliwskie, ale doskonale też widać zatokę. Bardzo blisko do Parku Oliwskiego, którego nie trzeba reklamować.

Zbiornik Wody Kazimierz

Umiejscowiony jest na Wyspie Sobieszewskiej z obszernym tarasem widokowym – trzeba się umawiać na wejście. Z racji położenia z dala od miasta widokiem będzie głównie przyroda Wyspy Sobieszewskiej i Zatoki Gdańskiej. Blisko na mało uczęszczaną plażę i do przekopu Wisły.

Punkty widokowe w Sopocie

Muszę otwarcie przyznać, że dla Sopotu udało mi się znaleźć najmniej punktów z ładną panoramą. Po części wynika to z wielkości miasta i jego położenia – w każdym razie listę zawsze można uzupełnić 🙂

Borsuk

Prowadzi na niego Szlak Borsuka ok. 3mk długości, który pokonuje się ponad godzinę w tempie spacerowym. Widoki są ładne, ale przed wyruszeniem w trasę trzeba mieć świadomość, że wymaga trochę wysiłku 😉

Zajęcze wzgórze

Jest to rezerwat przyrody położony na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Taj jak poprzedni – punkt raczej dla osób zaprawionych w boju, bo trzeba dotrzeć do niego pieszo 😉

Molo

Chyba najbardziej znana atrakcja turystyczna Sopotu. Wejście banalnie łatwe, ale w sezonie turystycznym płatne i przeraźliwie zatłoczone. Bezpłatnie można wejść przed godziną ósmą rano, latem to już kilka godzin po wschodzie słońca. Część lądowa – Skwer Kuracyjny – nie jest płatna i oferuje mnóstwo ciekawych możliwości na zdjęcia.

Punkty widokowe w Gdyni

Sea Towers

Najwyższy i najbardziej znany wieżowiec w Gdyni. Jednocześnie bardzo kontrowersyjny, ze względu na brak ogólnego dostępu do tarasu widokowego, który miał być dla wszystkich, a jest tylko dla mieszkańców. Niemniej widziałem zdjęcia z sesji na tarasie, więc jakiś sposób istnieje 😉 Można swobodnie poruszać się dookoła budynku, a miejsce to dobrze nadaje się na sesję w nowoczesnym stylu.

Sea Towers fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Kamienna góra

Ogólnodostępne wzniesienie w centrum Gdyni, na które można dostać się pieszo schodami lub wjechać wagonikiem kolejki. Widok rozpościera się na zatokę, marinę i Skwer Kościuszki oraz znajdujący się za nim port. Tuż obok znajduje się niewielki park oraz restauracja Panorama, która posiada taras widokowy.

InfoBox

Wieża widokowa w centrum miasta z dużym przeszklonym tarasem, wstęp jest darmowy. Widok rozpościera się w kierunku Skweru Kościuszki. Projekt architektoniczny utrzymany jest w nowoczesnym stylu łączącym metal i szkło, a przed budynkiem jest drewniany podest z drzewem pośrodku. Wokół duża ilość małej architektury doskonale nadająca się na miejską sesję narzeczeńską.

Ostroga pilotowa, Nabrzeże Francuskie

Miejsce dla miłośników żeglugi – ostroga znajduje się tuż przy Kapitanacie Portu Gdynia. Oferuje doskonały widok na statki wchodzące do portu i port w głębi, można zrobić zdjęcie na tle przesuwających się majestatycznie kolosów. Kapitanat jest przeszklony od ziemi dużymi metalizowanym witrynami, które idealnie nadają się do wykorzystania odbicia na  ujęciach. Tuż obok jest Nabrzeże Francuskie, przy którym w sezonie letnim cumują ogromne wycieczkowce. Przy nabrzeżu znajduje się też Muzeum Emigracji z długim i obszernym tarasem.

Kapitanat Portu Gdynia -fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Kapitanat Portu Gdynia -fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Kapitanat Portu Gdynia -fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Trasa Kwiatkowskiego

Widok na cały port w Gdyni od strony lądu można oglądać z chodnika biegnącego wzdłuż trasy. Po lewej stronie można upolować cumujące promy, po prawej tłem będą różnokolorowe kontenery ustawione jeden na drugim. Po obu stronach kolorytu dodają suwnice pracujące przy przeładunku. Miejsce bardzo fotogeniczne zarówno w dzień jak i w nocy, ale trzeba trochę przemaszerować od samochodu który da się zaparkować tylko na końcach trasy.

Klif w Orłowie

Niezwykle malownicze miejsce, znane w całej Polsce i bardzo popularne na plenerowe sesje ślubne. Sam wykonałem ich tutaj sporo i mogę powiedzieć jedno – to miejsce za każdym razem wygląda inaczej, a możliwości na ciekawe zdjęcia są niemal nieograniczone. Oprócz klifu do dyspozycji są: molo, plaża piaszczysta i kamienista, tawerna z tarasem, strumień uchodzący do zatoki, kutry rybackie, las.

Klif w orłowie-fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Klif w orłowie-fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Babie Doły

To ustronna plaża, na którą schodzi się z klifu dość stromymi schodami. Ponieważ leży nieco na uboczu, jest stosunkowo mało uczęszczana, co jest jej zaletą. Z plaży i klifu widać ruiny torpedowni, do której prowadzą resztki pomostów stanowiące dobre tło dla pozujących. Bardzo urokliwe miejsce o każdej porze roku.

Babie Doły -fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Babie Doły -fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Babie Doły -fotograf Gdańsk_Rafał_Kowalski

Góra Donas

Wieża widokowo – telekomunikacyjna z obszernym tarasem widokowym na wysokości 26,5m. Jest najwyżej położonym punktem w Gdyni, ale bez problemu można do niej dojechać samochodem. Dookoła wieży znajduje się malowniczy las. Minusem mogą być kratownice zabezpieczające taras na całej wysokości, ale z racji ukształtowania terenu jest szansa na ładny widok z poziomu gruntu.

Kolibki

Wieża widokowa na której szczyt wiedzie 150 zakręconych schodów. Oferuje widok na Trójmiasto z ponad 100 metrów. Otwarta jest 7 dni w tygodniu w godz. 8-18, jest całą dobę strzeżona przez ochroniarzy. Kratownice nie przesłaniają widoku, są na wysokości powyżej pasa dorosłej osoby.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki tej liście znajdziecie coś odpowiedniego dla siebie. Na pewno nie wyczerpałem tematu i będzie ją można jeszcze uzupełnić, do czego gorąco zachęcam w komentarzach i w prywatnych wiadomościach. Będę usatysfakcjonowany, jeżeli hasło “fotografia ślubna trójmiasto” będzie się kojarzyć z różnorodnością kadrów i pomysłów. Może udało mi się zainspirować Was do samodzielnego poszukiwania swoich wymarzonych plenerów zdjęciowych – warto mieć oczy szeroko otwarte podczas Waszych spacerów we dwoje 😉

Zapytaj o Termin i Cenę

Fotografia Ślubna Trójmiasto – Zobacz więcej zdjęć ze ślubów