Co to jest "dobra fotografia ślubna"?

Fotografia od zawsze miała dla mnie coś magicznego, niezależnie od tego czy jest to fotografia ślubna czy jakiś inny jej rodzaj. W pewnym sensie można ją porównać do muzyki. Nawet pomimo tego, że oddziałuje na zupełnie inny zmysł. Tak jak w muzyce istnieją różne gatunki, tak też mamy z nimi do czynienia w fotografii.

Tak samo jak w muzyce nie istnieje dobra i zła fotografia – może natomiast być dobrze lub źle zrobiona. Mówiąc “dobra fotografia ślubna” używamy pewnego skrótu myślowego, chodzi po prostu o taką która się podoba. A podobać się może coś, co nas porusza, oddziałuje na nasze poczucie estetyki i gust – dla każdego inny. Jest jednak coś wspólnego i niezależnego od gustu, co sprawia, że możemy dostać gęsiej skórki. Tym czymś są emocje. Będzie dużo łatwiej je pokazać jeśli będziecie choć trochę wiedzieli o tym jak pozować do zdjęć ślubnych.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK dla młodych par Jak Pozować do zdjęć

Fotografia ślubna istnieje dzięki pozytywnym emocjom

Nie jest to jedynie pusty frazes. Dzień ślubu jest przeogromną zmianą w życiu człowieka i decyzja o wstąpieniu w związek małżeński zmienia wszystko, nawet jeśli ktoś twierdzi, że “papier niczego nie zmienia”. Mam to wielkie szczęście, że fotografia ślubna pozwala mi być świadkiem tych pozytywnych emocji, jakimi są radość, oczekiwanie, wzruszenie. A nawet stres, bo on wbrew pozorom również ma swoją jasną stronę. Jedną z bardziej stresujących rzeczy może być znalezienie się w nowej, nieznanej sytuacji. Mniejsza lub większa obawa o to jak wypadnę, co pomyślą sobie inni kiedy mnie zobaczą jest całkowicie naturalna i na miejscu. I właśnie to było dla mnie impulsem do napisania tego artykułu.

Jak pozować do zdjęć ślubnych - Czym jest pozowanie?

Fotografia ślubna, a przynajmniej sesja plenerowa naturalnie będzie się kojarzyć z pozowaniem. Podczas uroczystości i wesela pozowania nie ma z prostej przyczyny – dzieje się bardzo dużo i Wasza uwaga skupiona jest na tych wydarzeniach, ja je dokumentuję. Sytuacja zmienia się podczas sesji sam na sam z fotografem. Nawet jak słyszę: “My byśmy chcieli niepozowane”. Trochę trudno, bo już sam fakt świadomego stanięcia przed obiektywem będzie pozowaniem, ale można sprawić że będzie to naturalne i przyjemne doświadczenie. Będzie Wam dużo łatwiej, jak skupicie się na sobie, na tym co do siebie czujecie. Przypomnijcie sobie dlaczego to właśnie Ta osoba jest z Wami na sesji, dlaczego trzymacie ją za ręce. Wtedy spontanicznie zamanifestuje się chemia, jaka jest między Wami.

Sprawdzone pozy dla par i w pojedynkę

Abyście poczuli się pewnie przed moim obiektywem i byli świadomi swojego wyglądu podzieliłem podpowiedzi na trzy części. Pierwsza skupia się na ustawieniach w parze, dwie kolejne mają Wam ułatwić zdjęcia w pojedynkę.

Jak pozować do zdjęć ślubnych - Ona i On - Para młoda razem

Fotografia ślubna świeżo poślubionych par ma swój szczególny rodzaj uroku. W trakcie sesji zachodzi interakcja na dwóch płaszczyznach: pomiędzy Wami dwojgiem oraz mną i Wami. Im bardziej przeważa ta pierwsza, tym mniej mojej ingerencji. Naturalnie, te proporcje w trakcie robienia zdjęć są płynne. Najczęściej na początku moje podpowiedzi są bardziej potrzebne, jednak w miarę trwania sesji inicjatywa przechodzi na Waszą stronę.

Jak pozować do zdjęć ślubnych podczas spaceru

1. Chodzenie jest jedną z najbardziej naturalnych czynności jaką wykonujemy. Dlatego też krótki spacer we dwoje jest idealny na rozpoczęcie sesji zdjęciowej. Wystarczy, że złapiecie się za ręce i będziecie nieśpiesznie podążali w obranym kierunku. Fotograf wykonuje takie zdjęcia zwykle z większego dystansu, bez napierania na modeli. To daje Wam możliwość swobodnej rozmowy ze sobą. Możecie kierować swój wzrok w dowolny punkt poza kadrem, który przyciągnie Waszą uwagę.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK jak pozować do zdjęć

2. Ta sama sytuacja co poprzednio, jednak w tym przypadku kierujecie się w przeciwnym do fotografa kierunku. Najczęściej wykorzystywana podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce podczas sesji zdjęciowej. W ogromnej większości przypadków nawet nie wiecie, że wtedy robię jakieś zdjęcia.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK pozować do zdjęć ślubnych

Jak pozować do zdjęć ślubnych na siedząco

3. Siedzenie również na ogół nie nastręcza większych trudności. W tej sytuacji wykorzystujecie siebie nawzajem jako oparcie. W przypadku fotografowania z bliska mam możliwość umieszczenia aparatu powyżej Was, co pozwala umieścić niepożądane elementy tła poza kadrem. Poza jest bardzo statyczna, ale tylko dla modeli. Fotograf zmieniając swoje położenie ma natomiast możliwość ujęcia zarówno obojga z Was, jak i zrobienie pojedynczych portretów.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK jak pozować

4. Pozycja siedząca nadaje się również do pokazania miejsca w którym się znajdujecie. Fotografowana z oddali teleobiektywem da neutralną perspektywę, natomiast użycie szerokokątnego obiektywu z bliska zaakcentuje Waszą obecność w kadrze. Możecie złapać się za ręce lub pozostawić je swobodnie przy sobie.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

Jak pozować do zdjęć ślubnych – Sprawdzone pozy na stojąco

5. Stańcie naprzeciw siebie – jest to poza zamknięta, a całą uwagę kierujecie na partnera / partnerkę. Możecie zetknąć się Waszymi głowami, lub po prostu się pocałować. W tej pozie ręce mają największą swobodę, nimi określacie przestrzeń wokół siebie.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK do zdjęć ślubnych

6. Rozwinięcie poprzedniego pomysłu polegające na bardzo ciasnym kadrowaniu Waszych popiersi. Stwarza jeszcze większe wrażenie intymności. Poza może być wykonana zarówno na stojąco jak i na siedząco, co daje możliwość operowania perspektywą. Doskonale sprawdza się umieszczenie w powstałym prześwicie powierzchni dających nieostre refleksy światła. Fotografując pod ostre światło da się stworzyć efekt sylwetek.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

7. Kolejny wariant tego samego ustawienia polega w zasadzie na zmianie miejsca z którego jest wykonane zdjęcie. Dzięki temu zabiegowi Wasze twarze pozostają w ukryciu, a to co się dzieje miedzy Wami można pokazać za pomocą cieni rzucanych na pobliską ścianę. Różnica dla Was jest niewielka, ale diametralnie wpływa na odbiór fotografii.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

8. Stańcie jedno za drugim, oboje zwróceni w stronę robiącego zdjęcia. Różnica wzrostu pomiędzy Wami nie jest szczególnie istotna, jak również to, kto będzie z tyłu. Ręce osoby będącej z tyłu obejmują tą, która jest z przodu podkreślając Waszą bliskość. Najważniejsza jest wygoda – mogą być umieszczone w talii, na ramionach lub częściowo splecione. Poza jest swobodna jeśli wykonacie opierając się o drzewo, ścianę lub stojąc w otworze drzwi.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

9. Rozwinięcie poprzedniego ustawienia, w którym jedna osoba – najlepiej mężczyzna – stojąc stabilnie na nieco szerzej rozstawionych nogach tworzy oparcie dla swojej wybranki. Taka konfiguracja doskonale prezentuje mężczyznę, sprawia wrażenie mocy i opanowania. Bardzo dobrze prezentuje się zarówno na zbliżeniach jak i w ogólnym ujęciu.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

10. Ta poza jest półotwarta, a do jej wykonania potrzebny będzie fragment muru bądź ściany albo balustrada. Kobieta wspiera się plecami i ręką o podporę, a mężczyzna z jednej strony otacza ją zamykając przestrzeń tylko z tyłu. Ręka Pana Młodego będąca na dalszym planie może wspierać się powyżej Pani Młodej, a lekko ugięta w kolanie noga wskazuje na kierunek jego zainteresowania. Druga ręka może pozostać swobodna lub wykonać gest w kierunku twarzy lub talii ukochanej. W ten sposób w kadrze pięknie zostają podkreślone zarówno kobiecość jak i męskość.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

Alternatywne pozy zdjęciowe w parach

11. Razem, ale osobno – to ustawienie otwarte, które można zrealizować na klatce schodowej lub w korytarzu – generalnie w miejscu, które umożliwia oparcie się każdego z Was plecami tak, byście byli zwróceni twarzami do siebie. Przestrzeń pomiędzy Wami pozostawia trochę oddechu, daje się wyluzować. Umieszczenie na dwóch planach – bliższym i dalszym daje możliwość selektywnej pracy głębią ostrości – można dzięki temu skupić się na jednej osobie ustawiając drugą w tle.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

12. Jeśli czujecie się już wystarczająco swobodnie, to dobrze by były wprowadzić odrobinę ruchu. Nie musi być to bardzo dynamiczny ruch, doskonale sprawdzi się krótki taniec. Nawet jeśli jedno z Was ma opory przed tańczeniem, mogę zapewnić – to nie film i nie będzie tego widać. A na pewno da się strzelić bardzo wdzięczne ujęcie.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

13. Podczas sesji zdjęciowej może się okazać, że do dyspozycji jest wolny stolik w pobliskiej kawiarni. Warto wykorzystać taką możliwość, najczęściej nawet nie będziecie musieli niczego zamawiać. Jeśli usiądziecie obok siebie, stworzycie pozycję półotwartą – to da mi możliwość zaprezentowania Was razem na ujęciu. Chwyćcie się za dłonie lub zbliżcie w pocałunku i dajcie chwilę na skomponowanie kadru. Jeżeli miejsca jest więcej i nie ma innych gości, możecie usiąść naprzeciw siebie – wtedy będę mógł fotografować przez ramię i uchwycę Wasze oblicza, jak wpatrujecie się w siebie nawzajem.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

14. Jeżeli nie ma wystarczającej ilości miejsca lub zależy nam na pokazaniu innej sytuacji, możecie ustawić się tak, by tylko jedna osoba siedziała. Druga w tym momencie uzupełnia kompozycję stojąc lub pochylając się do tej, która siedzi.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

15. Oprócz stolików i krzeseł zdarzają się inne wykorzystania póz siedzących – możecie wtedy usiąść grzecznie jak w szkole lub zdać się na swoją wygodę i wykorzystać kolana partnera.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

Czy można pozować do zdjęć ślubnych na leżąco? Można, i to jak!

16. Coś dla “leniuchów” 🙂 – niekiedy miejsce, w którym odbywa się sesja zdjęciowa umożliwia zrobienie ujęcia z nietypowej perspektywy, czyli z góry. Jeśli nie obawiacie się o swoje ubrania, wystarczy że położycie się na plecach stykając się ze sobą policzkami. Przy odrobinie wysiłku takie ujęcie da się też zrobić nie mając do dyspozycji żadnego podwyższenia – potrzebny jest do tego szerokokątny obiektyw, a fotograf musi stanąć w rozkroku nad jednym z Was.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

17. Inny wariant pozycji leżącej – aparat znajduje się nisko nad ziemią. Macie do wyboru dość dużo możliwości – możecie leżeć na boku jedno za drugim albo na brzuchu i podpierać się rękoma. Inną możliwością, jest kombinowana pozycja, kiedy oboje leżycie na plecach, a kobieta wspiera się na mężczyźnie. Albo jedno z Was siedzi swobodnie lub oparte np. o drzewo, podczas gdy drugie swoją głowę wspiera na udach siedzącej osoby.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

Jak pozować do zdjęć ślubnych - Ona - Subtelna Panna Młoda

Już podczas przygotowań wykonuję bardzo dużą ilość zdjęć, jednak mają one charakter reportażowy. Wtedy nie ma mowy o pozowaniu – Wy jesteście zajęci sobą i gośćmi, a ja robię swoje, czyli staram się jak najlepiej pokazać to co się dzieje bez mojej ingerencji. Niemniej kiedy już dobiegną końca, następuje doskonały moment na pierwszy portret w białej sukni – chcę by był najpiękniejszym, jaki do tej pory miałaś.

Jak pozować do zdjęć ślubnych – Wykorzystaj detale stroju ślubnego

1. Stań blisko okna – światło przechodzące przez białe firanki będzie idealnie podkreślać twoją urodę. Jeśli masz welon, rozchyl go delikatnie po bokach twarzy. Możesz pozwolić spłynąć mu swobodnie lub użyć rąk do jego podtrzymania. Jeśli zamiast welonu masz toczek lub woalkę, pozwól by przysłoniła Twoją twarz. Skupienie ostrości na oczach i mała głębia dodadzą wyrazu, a Twój delikatny uśmiech zwieńczy dzieło 😉

jak pozować do zdjęć

2. Na pewno masz starannie wykonany, piękny bukiet. Można go wykorzystać zarówno podczas przygotowań jak i sesji plenerowej (o ile utrzyma się do czasu jej realizacji). Wystarczy że uniesiesz go nieco do góry prze sobą – tak jak byś miała zamiar go powąchać lub komuś dać. Nie zasłaniaj zbytnio twarzy – bukiet ma być uzupełnieniem, a nie głównym motywem zdjęcia – jesteś nim Ty.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK do zdjęć ślubnych

Jak pozować do zdjęć ślubnych – Użyj gestów rąk do podkreślenia pozy

3. Siedząc wykorzystaj Twoje dłonie jako obramowanie twarzy – jeśli wesprzesz łokcie na kolanach, będą mogły swobodnie ułożyć się na odpowiedniej wysokości. Promienny uśmiech i drobny gest urozmaicą ujęcie.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK jak pozować do zdjęć

4. Podczas pleneru poszukaj jakiegoś oparcia – może to być drzewo. Usiądź swobodnie i zrelaksuj się, jeśli chcesz możesz zdjąć buty i położyć je obok.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK do zdjęć ślubnych

5. Ciasno kadrowany portret z welonem można wykonać zarówno na siedząco jak i na stojąco – to nie ma większego znaczenia. Ważne jest, aby zwiewny materiał znalazł się pomiędzy Tobą i obiektywem. W tym celu będzie trzeba zarzucić go na głowę, a ja będę musiał poszukać prześwitu pomiędzy jego pofałdowaniami.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

Wykorzystaj elementy otoczenia i architektury

6. Dwuskrzydłowe, lekko uchylone drzwi będą stanowiły doskonałe obramowanie dla Twojej sylwetki. Nie muszą prowadzić na pole, dobrze sprawdzą się również te pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Możesz stanąć przodem lub tyłem i lekko się obrócić w kierunku obiektywu. Ręce pozostaw wsparte swobodnie na skrzydłach drzwi – te muszą być lekko przymknięte, aby nie były zbyt daleko od siebie. Jeśli potrzebujesz zająć ręce czymś innym, możesz trzymać w nich bukiet, zdjęte buty lub bawić się swoimi włosami – wybierz co Ci najbardziej odpowiada.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK jak pozować do zdjęć

7. Mając do dyspozycji stare drewniane wrota lub jakiekolwiek inne efektowne tło stań plecami do niego i rozłóż ręce na boki na wysokości talii, tak jakbyś chciała się czegoś przytrzymać. Możesz też stanąć bokiem do aparatu – warto sprawdzać różne ustawienia oraz wziąć pod uwagę kierunek padającego światła. Nie przejmuj się tym jednak zbyt mocno, powiem Ci co wygląda korzystnie dla Ciebie.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

Jak pozować do zdjęć ślubnych bez pozowania – Puść wodze fantazji i pozwól sobie na szaleństwo!

8. Fotografia ślubna była by nudna, gdyby nie możliwość obcowania z ludźmi o przeróżnych charakterach. Jeżeli jesteś spontaniczna i czujesz się swobodnie (a taki jest mój zamiar), to śmiało rób to, na co masz ochotę. Jestem uważnym obserwatorem, a doskonały sprzęt pozwala mi szybko reagować na to, co się dzieje dookoła. Nawet jeśli bym nie zdążył czegoś złapać, zawsze mogę poprosić Ciebie o powtórkę, chociaż to raczej nie będzie potrzebne.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

Jak pozować do zdjęć ślubnych - On - Pan Młody

Jestem facetem i powiem wprost – nam jest trudniej pozować, nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, wręcz wydaje się to niemęskie. Nierzadko słyszę z ust Panów Młodych, że nie lubią zdjęć. Jest też druga strona medalu – skoro się na to zgadzacie, to musicie bardzo kochać swoje Żony 😉 . Mam pełną świadomość jakim dyskomfortem może być sesja, dlatego poradzę Ci jedno – nie rób czegoś, z czym czujesz się niefajnie. To ja zadbam o to by zdjęcia były udane, a Ty się wyluzuj.

1. Kto nie byłby stremowany w oczekiwaniu na ujrzenie wybranki serca w białej sukni? W tym momencie ciężko jest myśleć, więc dobrym przerywnikiem będzie kiedy staniesz obok lub usiądziesz na masce samochodu, którym pojedziecie do ślubu. Naprawdę nic więcej nie musisz robić i tak wyglądasz na niezłe ciacho w nowiutkim garniturze 😉

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK

2. Portret – spojrzenie prosto w obiektyw. To w oczach ujawni się Twój nastrój i charakter.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK

3. Obramowanie drzwi równie dobrze jak u kobiet sprawdzi się w Twoim przypadku. Zamykanie ich to tak naturalna czynność, że na pewno zrobisz to dobrze bez większego zastanawiania się nad tym faktem.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

4. Marynarka dla większości z nas nie jest ulubionym elementem garderoby, a co dopiero krawat lub muszka. Jeśli chcesz poczuć się swobodniej, możesz je zdjąć i odłożyć na bok. Usiądź tak, jak Ci jest wygodnie, bo to jest podstawą by dobrze wyglądać na zdjęciu.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK zdjęć ślubnych

5. Kiedy jest gorąco, a mimo wszystko chcesz wyglądać elegancko, możesz pójść na pewien kompromis. Zdejmij marynarkę i zarzuć ją przez ramię, ale pozostaw wyeksponowane pozostałe detale stroju. Możesz zbliżyć dłoń do twarzy aby pokazać na portrecie stylowy zegarek czy staranne dobrane spinki do mankietów koszuli.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

6. Czasem zdarza się, że na sesji plenerowej pokazujecie coś więcej, np. swoje życiowe pasje. To dobry pomysł, bo wtedy jesteś w naturalnej dla siebie sytuacji i robisz coś na czym się znasz. Twoja uwaga jest w tym momencie skupiona na działaniu, a nie na tym jak wyglądasz. A wyglądasz autentycznie i męsko, uwierz mi.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

7. Dobrze czasem dla żartu zrobić coś, co nie było zaplanowane. Można rozejrzeć się dookoła co jest pod ręką i po prostu chwilę się zabawić, to na pewno będzie autentyczne.

Fotografia Ślubna Gdańsk - PORADNIK Jak Pozować

Podsumowanie: Jak pozować do zdjęć ślubnych?

Przykładów na to jak pozować mógłbym jeszcze dużo mnożyć. Nie o to jednak chodzi, byście starali się je wszystkie zapamiętać i odtworzyć na sesji. Chcę tym artykułem dać Wam pewną swobodę, bo w moim odczuciu na tym polega fotografia ślubna. Abyście mieli piękną pamiątkę, która powstaje “przy okazji” dobrej zabawy. Bo zdjęcia to nie tylko starannie zakomponowane i oświetlone kadry, ale przede wszystkim emocje, które trwały w momencie ich powstawania. Gdybym miał podsumować te wszystkie wskazówki jednym zdaniem, to powiedziałbym: “Jeśli czujesz się dobrze, to znaczy że dobrze wyglądasz”.

Wyślij zapytanie