Gdańsk – wycieczka po mieście z fotografią w tle

Miasto nad Motławą od wieków zachwyca urokiem malowniczych kamieniczek, panoramami znad wody, widokiem szeregu kościelnych wież… Nic dziwnego, że przez wieki był motywem licznych rycin, grafik i obrazów oraz pamiętników z podróży. Pomimo zmian, jakie pojawiają się w każdym mieście, zwłaszcza tak dużym mieście portowym, w Gdańsku nadal odczuwalny jest indywidualny charakter miejsca. To sprawia, że stanowi on niewyczerpane źródło inspiracji dla fotografów, również fotografów ślubnych.

Gdańsk - Główne Miasto o wschodzie słońca, widok na Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Wieżę Ratusza Głównego Miasta
Gdańsk – Główne Miasto o wschodzie słońca

Gdańsk – miasto związane z wodą

Wszechobecna w „Wenecji Północy” płynąca woda to pierwszy z tematów fotograficznego spaceru. Jedne z bardziej malowniczych widoków dostarczają przestrzenie nabrzeży Motławy, zarówno po stronie Głównego Miasta: ciąg Długiego Pobrzeża i Rybackiego Pobrzeża, jak i nabrzeża Wyspy Spichrzów. Niedawno zbudowane ciągi piesze na Wyspie Spichrzów, w części usytuowane nisko nad wodą dają nową perspektywę na panoramę Głównego Miasta. Ich atutem jest również uporządkowanie i nowa mała architektura. To również miejsce, gdzie dobrze widać jak historyczne miasto przenika się z nową architekturą. Stojąc na drewnianym pomoście na jednym z brzegów Wyspy Spichrzów widać i kamieniczki Długiego Pobrzeża w ich historycznych tradycyjnych formach, poprzetykane budynkami gotyckich jeszcze w formie bram miejskich, ze słynnym Żurawiem na czele, i nowoczesną zabudowę wyspy, z nielicznymi reliktami dawnych spichlerzy.

Śluza Kamienna na Dolnym Mieście na granicy Opływu i Motławy widok w kierunku Pruszcza Gdańskiego
Śluza Kamienna na Dolnym Mieście na granicy Opływu i Motławy
Gdańsk, Grodzie na Śluzie Kamiennej odcinające dopływ wody na teren miasta
Grodzie na Śluzie Kamiennej odcinające dopływ wody
Dzielnica mieszkalna nad Nową Motławą razem z ciągami komunikacyjnymi i zadrzewieniem
Dzielnica mieszkalna nad Nową Motławą
Widok z poziomu wody na spichrze na południowym końcu Wyspy Spichrzów w Gdańsku
Widok z poziomu wody na spichrze na południowym końcu Wyspy Spichrzów
Spichrze przy Zielonym Moście z szachulcową elewacją ścian wychodzących na wodę
Spichrze przy Zielonym Moście

Wyspa Spichrzów

Gdańsk - nowa zabudowa rekreacyjno - użytkowa na Wyspie Spichrzów
Nowa zabudowa rekreacyjno – użytkowa na Wyspie Spichrzów

W średniowieczu i czasach nowożytnych Wyspa Spichrzów była zamykana i strzeżona – magazyny towarów, którymi były spichlerze stanowiły jedno ze źródeł bogactwa miasta. Dzisiaj wyspa stała się taką samą częścią miasta jak pozostałe dzielnice Śródmieścia. Dzięki temu spacer jej nabrzeżem jest możliwy nie tylko w dzień, lecz również nocą. To kolejny nowy temat fotografii. Iluminowany wieczorem Żuraw, z poziomu pomostu na Wyspie Spichrzów wygląda jeszcze bardziej dostojnie i monumentalnie niż fotografowany z bliska. Otwarte wieczorami lokale w parterach nowej zabudowy rzucają światło na deski tarasowe. Jasne witryny pokazują nowoczesne wnętrza. Nowa zabudowa, chociaż zmieniła funkcje tej przestrzeni, architekturą nawiązuje do industrialnych tradycji miejsca.

Współczesna zabudowa mieszkaniowo usługowa z fragmentem zachowanego spichrza Woli Łeb
Współczesna zabudowa mieszkaniowo usługowa z fragmentem zachowanego spichrza Woli Łeb

Długie Pobrzeże

Gdańsk - Nocna panorama Długiego Pobrzeża z Żurawiem na pierwszym planie widziana od strony południowego krańca Ołowianki
Nocna panorama Długiego Pobrzeża z Żurawiem
Gdańsk - widok z drona na Motławę rozdzielającą Filharmonię Bałtycką na Ołowiance oraz Rybackie Pobrzeże i karuzelę na Targu Rybnym
Rybackie Pobrzeże i karuzela na Targu Rybnym

Pomimo upływu lat krajobraz Długiego i Rybackiego Pobrzeża (Targ Rybny) przypomina historię dawnego portu, który przez wieki funkcjonował w tym miejscu. Tylko pas współczesnego deptaka oddziela fasady kamieniczek z poprzytulaną do nich zabudową maleńkich sklepików – od Motławy. Obecnie pełni funkcję turystyczną z sezonowymi atrakcjami takimi jak doskonale prezentująca się na zdjęciach karuzela retro. Do Długiego i Rybackiego Pobrzeża prowadzą wszystkie ważniejsze ulice Głównego Miasta i w tym miejscu łączą się z nabrzeżem poprzez przejazdy historycznych 7 bram miejskich. Same bramy zresztą, z wyszczerbionymi lekko przez ząb czasu ceglanymi fasadami to również urokliwe tło fotografii, zarówno z oddalenia, jak i z bliska.

Żuraw – wizytówka Gdańska

Gdański Żuraw z osią ulicy Szerokiej w tle i widokiem na kościoły NMP i św. Jana oraz św Katarzyny
Żuraw z osią ulicy Szerokiej w tle

Wracając na Długie Pobrzeże można dotrzeć do kolejnego interesującego punktu dawnego Gdańska – Żurawia. Ten dawny dźwig portowy wieńczy jednocześnie jedną z większych nadwodnych bram miejskich. Żuraw stanowi obecnie jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego i kilka lat temu dobudowano do niego ciąg nowoczesnych budynków, nawiązujących bryłą do historycznych kamieniczek. Inspirację stanowić może sama architektura muzeum – fasady ceglane poprzetykano gładkimi szklanymi elewacjami, przez które widać m.in. wiszące w przestrzeni klatki schodowej łodzie pochodzące z różnych części świata.

Klatka schodowa, zajmująca przestrzeń jednej z „kamieniczek” wykończona drewnianymi podestami i biegami schodów, nawiązującymi i do historycznych nabrzeży i do tradycyjnego wykończenia statków, pomyślana jest jako minimalistyczna w formie przestrzeń ekspozycyjna. Starannie zaplanowane wnętrze umożliwia uzyskanie wielu ciekawych kadrów. Gdyby tego było mało, to na ostatniej kondygnacji znajduje się taras widokowy restauracji Cała Naprzód z którego można podziwiać rozległą panoramę Wyspy Spichrzów. Gdańsk może poszczycić się kilkoma takimi punktami widokowymi, z których można podziwiać miasto bez konieczności latania nad nim dronem.

Gdańsk - Statek Sołdek na Motławie widziany w tarasu widokowego obok Żurawia
Sołdek na Motławie

Ulica Mariacka

Gdańsk ulica Mariacka widziana od strony strychu nad Bramą Mariacką
Ulica Mariacka w Gdańsku

Przechodząc przez jedną z bram miejskich – Bramę Mariacką – trafiamy na ulicę Mariacką, jedno z ulubionych miejsc spacerów zarówno mieszkańców Gdańska, jak i turystów. Ta popularność dla fotografa ma jedną wadę: niełatwo znaleźć porę, której przestrzeń Mariackiej nie jest na tyle zatłoczona, aby umożliwia swobodne wykonanie zaplanowanego zdjęcia. Urok Mariackiej to efekt przede wszystkim porządku architektury, odbudowanej w całości w historycznej formie, zamkniętej z jednej strony łukiem bramy, z drugiej – potężną elewacją kościoła Mariackiego.

Nastrojowe oświetlenie na przedprożu kamienicy przy ulicy Mariackiej w Gdańsku

Wyjątkowym elementem ulicy Mariackiej są poprzedzające wejścia do kamienic przedproża, kiedyś powszechne na wszystkich głównych ulicach Gdańska. Zwieńczone fantazyjnie rzeźbionymi balustradami i z charakterystycznymi rzygaczami – rodzajem kamiennych rynien zakończonych często głowami smoków, latem zastawione są zazwyczaj stolikami pubów i restauracji lub ladami sklepików z bursztynem. Każdy z tych elementów to dobry motyw do pokazania w fotografii, podobnie jak widok pary spacerującej po mieniącym się w słońcu bruku.

Gdańsk i jego Kościół Mariacki

Miniaturowy model kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny w Gdańsku przed glównym wejściem do świątyni
Miniaturowy model kościoła p.w. NMP w Gdańsku

Idąc ulicą Mariacką docieramy do największej ceglanej świątyni Europy – kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP. Powstały w obecnej formie u schyłku średniowiecza z bliska może przytłaczać jednostajną powierzchnią gładkich ceglanych ścian, wznoszących się ponad dachy sąsiednich kamienic. Warto się zatrzymać przy jednym z portali prowadzących do wnętrza.

Chrzcielnica w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP
Chrzcielnica w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP
Zabytkowa ambona przy jednym z filarów podtrzymujacych sklepienie kościoła
Zabytkowa ambona
Witraż w prezbiterium kościoła p.w. NMP w Gdańsku widziany spomiędzy filarów z nawy bocznej
Witraż w prezbiterium widziany spomiędzy filarów z nawy bocznej

Również wnętrze kościoła sprawia imponujące wrażenie. W przeciwieństwie do wielu historycznych świątyń jest bardzo jasne, zarówno dzięki wysokim oknom, w których w przeciwieństwie do wielu innych świątyń z tego okresu nie ma kolorowych witraży, jak i dzięki białym ścianom i sklepieniom, odbijającym światło.

Rozmiar transeptu kościoła mariackiego w Gdańsku w porównaniu do wielkości człowieka
Rozmiar transeptu kościoła w porównaniu do wielkości człowieka
Ołtarz główny Michała z Augsburga w kościele mariackim w Gdańsku
Ołtarz główny Michała z Augsburga
Rząd filarów w nawie głównej w kościele mariackim w Gdańsku
Rząd filarów w nawie głównej

Planujesz zwiedzić Gdańsk i chcesz przy okazji zrobić sobie sesję zdjęciową?

Skontaktuj się ze mną, chętnie podejmę się wyzwania 🙂

 

Gdańsk – Sopot – Gdynia – Pomorskie – Profesjonalna Fotografia Ślubna Gdańsk