Fotograf Na Wesele - Rafał Kowalski

FOTOGRAF NA WESELE -

DLACZEGO W OGÓLE JEST WAM POTRZEBNY?

ZDJĘCIA ŚLUBNE POWINNY BYĆ SPÓJNE ZE STYLISTYKĄ ŚLUBU I WESELA

Fotograf na wesele daje Wam coś, co bardzo często zostanie jedyną pamiątką z tego uroczystego dnia – przepiękne fotografie. Pomimo tygodni lub miesięcy długich przygotowań i poszukiwań rozwiązań — większość detali przeminie wraz z zabawą weselną. Pozostaną na zdjęciach. Tak samo, jak widoczne na Waszych i Waszych bliskich emocje, ważne gesty, uśmiechy i zabawa.

Zadanie wydaje się proste – zbiór pojedynczych zdjęć ma opowiedzieć historię. Historię dnia Waszego ślubu, Waszych pomysłów na ten dzień, najważniejszych chwil i emocji, wzruszeń, Waszych relacji z zaproszonymi Gośćmi i udanej zabawy weselnej.

Żeby to było możliwe, stawiam na pełną współpracę z Parami Młodymi. Ważne jest zaufanie do siebie nawzajem i odpowiednia doza swobody twórczej. Ten stan można osiągnąć dzięki wcześniejszym rozmowom, wyjaśnieniu pomysłów i wątpliwości, które rodzą się w Waszych głowach. Wtedy możecie mieć pewność, że stanę na wysokości zadania.

Najważniejsze dla mnie są wyczucie sytuacji, umiejętność obserwacji wydarzeń i bycia we właściwym miejscu o właściwym czasie. A największą radość sprawia mi Wasza satysfakcja i wypieki na policzkach, kiedy oglądacie swój album ślubny.

Spójna i przemyślana oprawa ślubu oraz wesela - kwiaty, samochód, kolorystyka i wybór sali - sprawiają, że fotografie z waszego ślubu zyskują zupełnie inny, głębszy wymiar Fotograf Ślubny Gdańsk Sopot Gdynia Rafał Kowalski

WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD WAS

Wiecie już, że spotkaliście osobę, której chcecie ślubować miłość i wierność. Wyznaczyliście datę ceremonii ślubnej i rozpoczynacie przygotowania do ślubu. Czasem pewnie pomagają Wam w nich Rodzice, czasem znajomi. Czasem jest to profesjonalna firma, zajmująca się organizacją ślubów i wesel. Niezależnie od tego, jak wszystko przebiega macie pewnie własny pomysł na ślub idealny. Tworzycie listę gości. Wybieracie salę weselną i zespół muzyczny, który poprowadzi wesele.

Poświęciliście ogrom czasu na dopracowanie wszystkich szczegółów uroczystości ślubnej i wesela. Uroczystości, która zapadnie Wam i Waszym Bliskim na długie lata w pamięci, pomimo że będzie trwała 1 dzień. Na pewno zależy Wam, aby oprócz wspomnień pozostało coś jeszcze… Aby do wszystkich ważnych momentów i wszystkich pięknych detali, o które zadbaliście, można było wrócić.

Suknia ślubna i welon zarówno Wam, jak i Gościom uroczystości będą kojarzyć się z Waszym ślubem i zapadną na długo w pamięci. Myślicie o detalach, które określą charakter uroczystości: kwiatach — w bukiecie Panny Młodej i dekoracji sali i kościoła, na limuzynie, która Was zawiezie. Rozważacie każdy szczegół, wybierając zaproszenia, wizytówki z imionami Gości na stół weselny, zawieszki na butelki z alkoholem czy drobne upominki dla Gości.

fotografia Sukni ślubnej zawieszonej na drzwiach pokoju wymownie świadczy o podniosłości chwili i o tym co niebawem wydarzy się w życiu dwojga zakochanych w sobie ludzi Fotograf Ślubny Gdańsk Sopot Gdynia Rafał Kowalski
spojrzenie panny młodej na jej suknię ślubną ujęte na fotografii ślubnej
dobrze dobrane buty nie tylko będą pasowały do sukni ślubnej na pamiątkowych fotografiach, ale też zagwarantują szaloną całonocna zabawę podczas wesela

SESJE NARZECZEŃSKIE SĄ DOSKONAŁYM SPOSOBEM NA SPRAWDZENIE SIEBIE I FOTOGRAFA

Wasze wspólne plany krok po kroku stają się realne, lada moment zajdzie jedna z największych zmian w życiu. Ogrom spraw, w które jesteście zaangażowani, aby pospinać wszystko w jedną zgrabną całość, może lekko przytłoczyć. Czasem dobrze jest zrobić sobie małą przerwę, która pozwoli Wam pamiętać, dlaczego i jak bardzo jesteście w sobie zakochani. Taką odskocznią może być dla was sesja narzeczeńska. Krótki przegląd najlepszych zdjęć możecie obejrzeć moim portfolio, a tu znajdziecie wszystkie opublikowane sesje narzeczeńskie. W swojej sesji narzeczeńskiej odnajdziecie coś indywidualnego, co wyróżnia tylko Was.

Dla mnie jako fotografa weselnego jedno jest pewne. Zaobserwowałem, że każda Para Młoda, która zdecydowała się na taką sesję, w dniu swojego ślubu i wesela kompletnie nie zwracała na mnie uwagi. Oni już wiedzieli, że zdjęcia które dostaną, będą spełniać ich oczekiwania. Oprócz pięknej pamiątki jedną z opisanych przeze mnie zalet sesji narzeczeńskich jest to, że w swobodnej i miłej atmosferze możecie sprawdzić się przed obiektywem fotografa na długo, zanim nastąpi ten jedyny, niepowtarzalny dzień waszego ślubu. Wtedy też będziecie spokojni i w pełni będziecie przeżywać tę najważniejszą dla Was ceremonię. Wszelkie obawy o fotogeniczność prysną jak bańka mydlana.

przemyślany wybór lokalizacji na sesję zdjeciową sprawi że pamiątkowe fotografie mogą wyglądać nieziemsko i jak z innego świata Fotograf Ślubny Gdańsk Sopot Gdynia Rafał Kowalski
jedną z zalet sesji narzeczeńskiej jest możliwosć oswojenia się z profesjonalnym fotografem ślubnym na długo przed dniem swojego ślubu i wesela
w fotografowaniu ludzi dużo ważniejszym od kompozycji, kolorów czy światła jest ukazanie emocji jakie do siebie czują

PARĘ SPRAW, KTÓRE UŁATWIĄ WAM PRZYGOTOWANIE SIĘ DO SESJI

Aby było Wam łatwiej odnaleźć się przed obiektywem aparatu, zebrałem kilka wskazówek jak przygotować się do sesji narzeczeńskiej. Są one jednak na tyle uniwersalne, że z powodzeniem będziecie mogli zastosować je do niemal każdej sesji fotograficznej. Miejsca wywierają na nasze życie większy wpływ, niż jesteśmy tego świadomi. Każde z Was nosi w swoim sercu i umyśle własną intymną mapę. Wiele z punktów na tej mapie zasługuje na szczególny sentyment, to w nich następowały punkty zwrotne w życiu. Kiedy odwiedzacie je ponownie, dzieje się magia. Wracają wspomnienia, zmienia się nastrój. Sesje zdjęciowe w takich okolicznościach wydobywają z Was to, co na co dzień jest niewidoczne.

WYBÓR ODPOWIEDNIEGO MIEJSCA NA SESJĘ ZDJĘCIOWĄ

Możecie też zdać się na moje propozycje w kwestii wyboru lokalizacji do sesji zdjęciowej. Na terenie Trójmiasta jest wiele atrakcyjnych wizualnie miejsc, które będą stanowić idealne tło do Waszych zdjęć. Część z nich w Gdańsku, Sopocie czy Gdyni, to punkty widokowe, które opisałem w tym artykule Fotografia Ślubna Trójmiasto – ciekawe punkty widokowe. Nie musimy jednak się ograniczać. Ciekawe zdjęcia można zrobić np. w Otominie, na Półwyspie Helskim, w Rewie czy gdzieś na Kaszubach albo na Żuławach. W pobliżu Waszego miejsca zamieszkania też znajdą się urocze zakątki, niezależnie od tego, czy będzie to Rumia, Reda, Wejherowo czy Kartuzy. Ogranicza nas tylko wyobraźnia 😉

przemyslane komponowanie kadru sprawia, ze fotografie ślubne przestają być zwyczajnymi zdjęciami i nabierają walorów artystycznych Fotograf Ślubny Gdańsk Sopot Gdynia Rafał Kowalski
wprowadzenie ruchu i fotografowanie w trybie seryjnym sprawi, że fotografie ślubne zyskają na dynamice wyrazu
Czarno-białe zdjecia nie są ani lepsze, ani gorsze od kolorowych. Są inne i dzieki temu pozwalają skupić się odbiorcy na emocjach, dynamice i kompozycji, pozwalają zamrozić chwilę.
Zróżnicowanie planów na fotografiach z pleneru ślubnego dodaje do zdjeć głębi, dzięki niej można operować kontekstem i relacjami pomiędzy parą młodą.

JAK WYGLĄDA DZIEŃ ŚLUBU OKIEM FOTOGRAFA WESELNEGO?

FOTOGRAF ŚLUBNY MOŻE WAM TOWARZYSZYĆ JUŻ OD PRZYGOTOWAŃ

Moment, od którego fotograf ślubny zaczyna swoją pracę, zależy od wcześniejszych ustaleń. Mogą to być przygotowania, błogosławieństwo lub może pojawić się przed ceremonią ślubu. Niezależnie od tego fotograf powinien wiedzieć, jakie momenty uwiecznić tak, aby uchwycić wszystkie najważniejsze chwile, detale ważne dla Was, oddać klimat uroczystości i — co bardzo istotne — jak sprawić, aby Wasz reportaż ślubny był ciekawy tak dla Was, jak i dla Waszych Bliskich, z którymi będziecie go oglądać.

Będzie tego dnia szereg chwil ważnych, wyjątkowych, niekiedy zabawnych. Poczynając od przygotowań fotograf będzie ich wypatrywał. I nie chodzi bynajmniej o dokumentowanie każdej minuty, bo reportaż ślubny nie jest inwentaryzacją. Jest interpretacją wydarzeń. Na pewno nie potrzebujecie zdjęć ewentualnego bałaganu, który pojawia się w trakcie przygotowań, chociaż w ogólnym zamieszaniu bywają również elementy zabawne. Takie zdjęcia „od kulis” na pewno urozmaicą opowieść widzianą jakkolwiek by było nieco z boku. A dołączone jako pakiet dokumentacyjny i oglądane po latach pozwolą znacznie lepiej wczuć się w atmosferę przeżywanego święta.

GESTY NADAJĄ ŻYCIA ZDJĘCIOM ŚLUBNYM

Ujęcia kończącej makijaż i fryzurę Panny Młodej to pełne uroku i zmysłowości piękne portrety. W końcu to jest efekt, o który zabiegałaś wybierając wizażystkę, czy próbując różne fryzury. Towarzyszy im krzątanina podekscytowanych mam, druhen, kuzynek i koleżanek. Każda z nich stara się pomóc z całego serca przypinając kolczyki, robiąc ostatnie poprawki lakierem do włosów. Atmosfera wokół Pana Młodego również jest napięta, choć mężczyźni radzą sobie z nią w inny sposób. Czasem padają grubsze żarty, czasem sprawa może się lekko oprzeć o barek. Jakkolwiek by było, w męskim gronie też panuje solidarność i podniosły nastrój.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO RODZICÓW

Emocjonujące są zazwyczaj momenty błogosławieństwa Rodziców — oni przeżywają tę chwilę na równi z Wami. Byli świadkami Waszych wyborów i życzą, aby szczęście, które towarzyszy Wam w dniu ślubu było obecne każdego dnia. Najczęściej jest to pierwsza chwila, kiedy pęka tama i puszczają emocje. Niejednokrotnie to właśnie wtedy po policzkach spływają łzy wzruszenia.

Podczas przygotowań do ślubu jest sporo czasu na uwiecznienie detali i dodatków przez fotografa ślubnego. Takie zdjecia są dobrym urozmaiceniem reportażu i przerywnikiem w narracji, który da odbiorcy czas na chwilę refleksji.
Przyjaciółka panny młodej to najlepszy materiał na dobrą druhnę, zrobi wszystko abś wyszła bosko na swoich zdjęciach ślubnych.
Ostatnie poprawki przed wyjściem do kościoła to dobry moment na uchwycenie kilku kadrów przez fotografa ślubnego Fotograf Ślubny Gdańsk Sopot Gdynia Rafał Kowalski
Naturalne światło okienne jest doskonałe do fotografii ślubnej.

UROCZYSTOŚĆ ŚLUBU W KOŚCIELE

JAK SZYBKO MUSI PRACOWAĆ FOTOGRAF ŚLUBNY

W trakcie uroczystości w kościele są żelazne punkty, które muszą zostać uwiecznione. W Waszym reportażu ślubnym na pewno znajdzie się moment składania przysięgi małżeńskiej i wymiany obrączek. Na pewno będzie wejście do oraz wyjście z kościoła. Wśród zdjęć znajdą się również Wasze portrety przed ołtarzem.

Na portalach ślubnych bez problemu znajdziecie szczegółowy przebieg ceremonii ślubu. Postaram się zaspokoić Waszą ciekawość, jak widzi to ktoś, mający wpływ na to, jak ją będziecie wspominać.

Ceremonia ślubu w Kościele rzymskokatolickim trwa średnio 48 minut. Najważniejszym jej punktem jest przysięga małżeńska, to dla niej wszyscy się tu zgromadziliście. Zwykle trwa 4-5 minut, razem z nałożeniem sobie obrączek. Wszystkie epizody zajmują łącznie ok. 7 do 10 minut.

Oznacza to, że fotografowi ślubnemu pozostaje 40 minut na kreatywne poszukiwanie, interpretowanie wydarzeń, łowienie momentów – to moje najważniejsze zadanie w tym dniu.

WEJŚCIE PARY MŁODEJ DO KOŚCIOŁA TO W ZASADZIE DWA SCENARIUSZE

Wpólna droga pary młodej do ołtarza najczęściej zaczyna się od powitania przez księdza - to wzruszający i sympatyczny moment, który warto ująć w reportażu ślubnym.
Na pamiątkowej fotografii ślubnej doskonale widać emocje Pana młodego oczekującego na swoja wybranką przy ołtarzu Fotograf Ślubny Gdańsk Sopot Gdynia Rafał Kowalski

Pierwszy, nazywany również łacińskim to ten, kiedy idziecie do ołtarza razem, a dwa kroki z tyłu podążają świadkowie. W tym przypadku najczęściej Ksiądz wychodzi przywitać się z Wami, a następnie prowadzi do ołtarza. Jeśli pozwolicie mu najpierw odejść na parę kroków, a dopiero potem ruszycie, to fotograf będzie miał więcej przestrzeni, aby w całości złapać Was w kadrze. Im będziecie wolniej szli, tym dostojniej będziecie się prezentować. A jeśli świadkowie, będą podążać z tyłu, ale nieco po bokach, to nie zasłonicie ich przed obiektywem.

Drugi wariant – anglosaski- polega na tym, że Pan Młody razem ze świadkiem / świadkami czeka na Pannę Młodą przy ołtarzu, do którego zaprowadzi ją jej Tata. Bardzo wzruszający jest moment, kiedy oddaje ją w ręce przyszłego męża, najczęściej szepnie wtedy parę słów na ucho. Ksiądz w tym przypadku wita się, schodząc do Was albo pozostaje przy mównicy. Niezależnie od tego, jak będzie, sytuację można sfotografować na wiele różnych sposobów, jak chociażby z przodu, z boku lub z chóru.

KAZANIE I PRZYSIĘGA MAŁŻEŃSKA

Przysięga małżeńska to najważniejsza chwila podczas ślubu. Fotograf ślubny może opowiedzieć ją sekwencją ujęć pokazując wzruszenie pary młodej, pierszy pocałunek nowożeńców, czy owacje zebraych gości ślubnych i rodziny.

KAZANIE ŚLUBNE TO DLA FOTOGRAFA ŚLUBNEGO MOMENT NA ZNIKNIĘCIE Z OCZU

Jest tak dlatego, że księża są na niego szczególnie wyczuleni, zwykle nie życzą sobie, by w tym czasie coś rozpraszało ich oraz słuchaczy. Niemniej jest bardzo indywidualna kwestia. Fotografa ślubnego obowiązują pewne zasady poruszania się podczas nabożeństwa. Ich znajomość potwierdzona jest upoważnieniem do fotografowania i filmowania uroczystości kościelnych, wydawanym przez Kurię Diecezjalną.

Ja w tym czasie przeważnie znikam z pola widzenia i poszukuję ciekawych ujęć wokół tylnych rzędów ławek. Zwykle zebrani goście są tak zasłuchani, że mogę im niepostrzeżenie zrobić kilka ujęć. Jeśli wśród gości są małe dzieci, to najczęściej już w tym momencie uda się złapać pierwsze objawy ich znudzenia. To również dobra chwila na pokazanie szerokiej perspektywy wnętrza świątyni z poziomu chóru czy kilku detali odświętnego wystroju kościoła.

PRZYSIĘGA MAŁŻEŃSKA

To kluczowy moment całego wydarzenia, jakim jest Wasz ślub. Pamiętajcie o tym, że ten sakrament udzielacie sobie nawzajem. Rolą kapłana jest jedynie go pobłogosławić. Oznacza to, że podczas składania przysięgi powinniście stanąć zwróceni twarzami do siebie. Taka pozycja sprawi, że będziecie doskonale widoczni dla świadków, zgromadzonych gości świadków.

Jako fotograf natomiast będę miał możliwość zrobienia bardziej różnorodnych ujęć bez konieczności przeciskania się do przodu lub stawania za księdzem (co nie jest szczególnie mile widziane). Wtedy nawet mniej niż 5 minut wystarczy na sfotografowanie każdego z Was, uchwycenie poświęcenia i nakładania obrączek oraz złapanie ogólnego planu z ołtarzem w tle. A po nałożeniu obrączek pierwszego oficjalnego małżeńskiego pocałunku. Potem odwracam się i fotografuję oklaskujących Was gości i wzruszenia na twarzach Rodziców.

Ważne aby podczas przysięgi małżeńskiej fotograf pokazał zarówno detale obrączek jak i plan ogólny. W reportażu ślubnym powinny znaleźć się zarówno zbliżenia na emocje pary młodej jak i całe sylwetki na tle ołtarza i kapłana udzielającego ślubu. Fotograf Ślubny Gdańsk Sopot Gdynia Rafał Kowalski

ZNAK POKOJU

Kiedy przekazujecie sobie znak pokoju, najczęściej widzę również wymianę spojrzeń, czasem uśmiechy. Patrzycie na siebie wtedy w bardzo szczególny sposób. Tuż po złapaniu tych spojrzeń staram się wyprzedzić sytuację i zająć dogodne miejsce, kiedy podejdziecie do swoich rodziców. To bardzo wzruszający i serdeczny moment. Niejednokrotnie widziałem, jak przejęta sytuacją Para Młoda o nim zapomina. Bez obaw – wtedy dyskretnie podpowiem, co wypada zrobić.

KOMUNIA ŚWIĘTA

Przeważnie przyjmujecie ją w dwóch postaciach, będąc na klęczniku, który macie przed sobą. Potem kapłan udziela sakramentu Rodzicom i gościom, a ja w tym czasie mogę pokazać szerszy kontekst sytuacji, albo zrobić ujęcia będąc tuż przed Wami.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

To już ostatnie chwile liturgii ślubu. Kapłan udziela go Młodej Parze przed błogosławieństwem ogólnym, a po nim najczęściej podchodzi z gratulacjami i wręcza jakąś pamiątkę. Potem, o ile nie dokonaliście tego przed mszą, idziecie podpisać dokumenty. Najczęściej księga kościelna jest rozłożona na ołtarzu, wtedy łatwiej o ładniejsze ujęcia niż przy składaniu podpisów przed mszą w zakrystii.

WYJŚCIE Z KOŚCIOŁA

Część nowożeńców, zanim wyjdzie z kościoła, udaje się jeszcze na krótką modlitwę przy bocznym ołtarzu. Niezależnie od tego, czy ją odbędziecie, pozwólcie Waszym gościom opuścić kościół. Będą mieli czas na przygotowanie monet lub ryżu do rzucania. Wy natomiast będziecie mogli dostojnie przejść przez nawę główną, mając w tle prezbiterium z ołtarzem, a po bokach pięknie wyeksponowane szpalery przystrojonych na tę okazję ławek kościelnych.

Wyjście parzy młodej z kościoła to dla fotografa ślubnego okazja na uchwycenie wybuchu radości i wystrzału konfetti.

ŚLUB W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO - PRZEBIEG CEREMONII ŚLUBNEJ W USC

Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego diametralnie różni się od ślubu kościelnego. Przede wszystkim czasu na fotografowanie jest znacznie mniej – zawarcie związku trwa zaledwie 15 minut. To oznacza, że wybrany przez Was fotograf ślubny musi być doskonale obeznany z tematem, aby zrealizować ciekawy i zróżnicowany reportaż ślubny. Zwykle jeszcze przed ceremonią można zrobić sporo ciekawych zdjęć gromadzącym się gościom i przejętym Rodzicom.

Kolejną różnicą jest treść przysięgi małżeńskiej. Po jej złożeniu macie też możliwość wypowiedzenia własnych napisanych przez siebie słów. Ten moment może najbardziej chwytać za serce Waszą drugą połówkę zwłaszcza wtedy, kiedy treść jest jej nieznana i słyszy ją po raz pierwszy. Warto uprzedzić fotografa o takim zamiarze, będzie wtedy jeszcze bardziej wyczulony na obserwowanie pojawiających się emocji, a te mogą być bardzo wyraziste.

Stosunkowo nową możliwością jest zawieranie ślubu cywilnego poza urzędem. To daje Wam w zasadzie pełną dowolność w wykreowaniu indywidualnej oprawy dla tak podniosłej chwili. Możecie na przykład ślubować sobie na plaży, w ogrodzie lub w lesie nieopodal Waszej sali weselnej. Zdjęcia, jakie wykona fotograf ślubny z takiej ceremonii ślubnej na pewno będą inne niż wszystkie, jakie do tej pory mogliście zobaczyć. Będą naznaczone Waszym indywidualnym charakterem.

Toasty i Życzenia

Po zawarciu małżeństwa zwykle będziecie mieli możliwość przejść z zaproszonymi gośćmi do innej sali, gdzie nastąpi składanie życzeń. To doskonała okazja na spontaniczne i pełne szczerych emocji ujęcia. W niektórych Urzędach Stanu Cywilnego, a na pewno w Gdańsku, jest możliwość zamówienia szampana i wzniesienia toastów. Całości może towarzyszyć akompaniament na instrumentach smyczkowych grany na żywo.

Na ślubie cywilnym w plenerze fotograf śłubny ma ogromne możliwości uwiecznienia wyjątkowych ujęć.

ZDJĘCIA GRUPOWE I ZDJĘCIA GOŚCI

Wysunięcie pary młodej na pierwszy plan podczas pamiątkowego zdjecia grupowego pozwala fotografowi ślubnemu bardziej wyróżnić ich na zdjęciu do albumu ślubnego.

NA FOTOGRAFIACH ZE ŚLUBU I WESELA NIE MOŻE ZABRAKNĄĆ RÓWNIEŻ WASZYCH GOŚCI

W trakcie całej uroczystości — zwłaszcza tej zaplanowanej w kościele, która trwa dłużej — znajdzie się też czas na wykonanie ujęć bardzo indywidualnych, związanych z charakterem miejsca, które wybraliście na ślub: czasem jest możliwość wejścia na chór, czasem na boczną emporę, czasem ciekawe elementy dekoracji, np. lampiony, pozwalają kadrować ujęcia z innej perspektywy. Zobaczcie w moim portfolio, jak różnie można spojrzeć na ceremonię ślubu.

ZDJĘCIE GRUPOWE – NAJLEPSZE MOMENTY NA PAMIĄTKOWĄ FOTOGRAFIĘ

Możecie ustalić wcześniej, w którym momencie chcielibyście zebrać wszystkich Gości do wspólnego zdjęcia. Jeżeli pozwala na to czas i miejsce, to naturalnym wyborem wydaje się moment tuż po wyjściu z kościoła / USC, a jeszcze przed składaniem życzeń. Wtedy najłatwiej będzie zapanować nad tłumem gości, wszyscy będą na miejscu. Czasami jednak sceneria przed kościołem umożliwia zaaranżowanie pamiątkowego ujęcia. Inną przeszkodą może być padający deszcz lub obecność oczekujących na kolejny ślub. Wtedy lepiej poczekać na spotkanie w sali weselnej – do zdjęcia można ustawić się przed wejściem na salę weselną albo już w trakcie przyjęcia na parkiecie. Ciekawą alternatywą będzie ujęcie z drona, dzięki któremu da się pokazać więcej walorów miejsca, które wybraliście na imprezę.

CZY FOTOGRAFOWI WYPADA ROBIĆ ZDJĘCIA GOŚCIOM PRZY STOLE?

Tylko, jeśli będą oni na to gotowi i zechcą uśmiechnąć się do obiektywu. Tam również dzieje się wiele ciekawego, toczą się serdeczne rozmowy, wznoszone są toasty. Bardzo ważne jest tu wyczucie, co warto fotografować, a czego nie. Ujęcia jedzących Gości, którzy akurat konsumują obiad i nie spodziewają się tego, nie spodobałyby się ani Wam, ani im. Detale, na które tak zwracaliście uwagę, zostaną na pewno również uwiecznione — wystrój sali, dekoracje stołu, niekiedy wymyślny sposób podania dań.

ZDJĘCIA POZOWANE NA WESELU – MINI PLENER, ZDJĘCIA W GRUPACH

A może wolicie, żeby zdjęcia, na których odnajdą się wszyscy Wasi Bliscy miały bardziej swobodną formę? W trakcie wielu godzin wesela znajdzie się czas, żeby zaaranżować portrety w mniejszych grupach. Taka mini sesja może być ciekawą alternatywą dla popularnej foto budki, która czasami „kradnie imprezę” angażując gości przez długi czas. Zwłaszcza jeśli z sali weselnej można wyjść do ogrodu albo patio, mamy do dyspozycji piękny taras lub efektowne schody. W razie niepogody na potrzeby takiej sesji da się zaaranżować efektowny fragment sali lub holu – wtedy zdjęcia będą miały naturalny i spontaniczny charakter. Możliwości jest wiele, a moja praktyka pokazuje, że goście często wychodzą w takie miejsca nieco ochłonąć lub po prostu na „dymka”.

Zdjecia grupowe ze ślubu bardzo dobrze wychodzą, kiedy fotograf jest wyżej od zebranych osób, np. na tarasie w hotelowym patio.
Nawet pozowane zdjęcia w trakcie ślubu mogą wyglądać niebanalnie - wszystko żalezy od wybranej konwencji przez parę młodą i fotografa ślubnego.
Podczas pozowania do zdjęć na weselach dobrze sprawdzają się wykonane specjalnie w tym celu ramki. Są one ciekawą alternatywą dla fotobudki. Fotograf Ślubny Gdańsk Sopot Gdynia Rafał Kowalski
Pamiątkowe zdjęcia w grupach wychodzą najbardziej naturalnie, jeśli fotograf ślubny wykorzysta dostępne na miejscu walory otoczenia.

Fotograf weselny - to najczęstsze określenie tego co robię

Chociaż najczęściej pracuję na terenie Trójmiasta i województwa pomorskiego, to tak naprawdę odległości nie mają znaczenia.
Jeśli mieszkacie dalej i chcecie, bym był Waszym fotografem – również zapraszam do kontaktu

Sprawdź wolny termin