fbpx

Na co warto zwrócić uwagę aby wybrać dobrego DJ a na wesele

Parę ładnych lat bywania na weselach i obserwowania ich poniekąd z boku skłoniło mnie do podzielenia się moimi spostrzeżeniami. Na udane wesele wpływ ma wiele czynników, a bardzo istotnymi spośród nich są zarówno rodzaj muzyki jak i oprawa wizualna. Ja z racji mojej profesji skupię się na tej drugiej, bo muzyki na zdjęciach nie słychać 🙂

Sprawa ma się jednak inaczej, kiedy oprócz fotografa zdecydujecie się na kamerzystę. O dobrej zabawie nie mówiąc, bo jest to kwestia oczywista. Rzecz jasna jest to moje subiektywne spojrzenie i możesz mieć odmienne oczekiwania, niemniej zapraszam Cię do przeczytania 8 porad jak wybrać dobrego DJ a 😉

Artykuł powstał we współpracy z Grzegorzem Grela, znanym szerzej jako DJ Grelik

8 porad jak wybrać dobrego DJa

Jak wybrać dobrego DJ a: Światła, lasery, bajery - co wnoszą, jak wpływają na zabawę?

Według mnie wnoszą bardzo dużo, i organizując wesele warto zwrócić uwagę na to czym dysponuje dobry DJ, bo dobrze dobrane do warunków sali, potrafią niesamowicie ożywić zabawę na parkiecie. Umiejętnie stosowane służą do podkreślenia punktów kulminacyjnych takich jak pojawienie się tortu weselnego.

Wąski strumień światła z konsoli można użyć do wyodrębnienia i skupienia uwagi na Parze Młodej podczas toastu, kiedy zebrani goście skandują “gorzko, gorzko”. Zgrane z muzyką podczas setu dają mi pole do popisu kiedy chcę w ciekawy sposób pokazać że się dobrze bawicie. Wygaszone oświetlenie stołów i sali sprzyja chwilom odpoczynku i rozmowom między gośćmi.

Są oczywiście wesela, których zamysłem jest stworzenie innego, bardziej stonowanego nastroju – w takim podejściu zdecydowanie lepiej sprawdzają się ciepłe źródła światła i świece. Podczas wesela zdarzają się też momenty, kiedy światła są niewskazane, lub powinny być mocno wygaszone, jak np. podczas tańca ze świecami.

Aby nie być zaskoczonym, zawsze staram się na bieżąco kontrolować z DJ em na którym etapie z zaplanowanego przebiegu wesela obecnie jesteśmy.

8 porad jak wybrać dobrego DJa

Wiedząc to wszystko jestem w stanie dopasować mój sposób pracy do Waszych oczekiwań. Zależnie od potrzeb używam zewnętrznych lamp błyskowych wyzwalanych radiowym nadajnikiem z aparatu. Siła ich światła jest dostosowana do warunków panujących na sali, tak aby je podkreślić, ale nie zdominować. Kiedy chcę zdać się na oświetlenie stosowane przez DJ-a, po prostu wyłączam swoje lampy, albo decyduję się na używanie tylko części z nich.

Osobną sprawą jest używanie laserów – dość długo traktowałem je jako zło konieczne, ponieważ powodują pewne kłopoty: zakłócają pracę auto focusa w aparacie, są chaotyczne i nieprzewidywalne. Do czasu kiedy zobaczyłem różnicę między sprzętami różnych klas.

DJ Grelik: “Najgorsze są te najtańsze, co robią miliony kropek na całej sali, to jest żenada. Takie mają moc 60mw. Ja używam profesjonalnych laserów o mocy 1000 mw” Trudno się z tym nie zgodzić widząc jakie efekty, zwłaszcza w połączeniu z odrobiną dymu, dają te profesjonalne.

8 porad jak wybrać dobrego DJa
laser – fot. DJ Grelik

Jaka ilość światła na sali weselnej jest dobra -Jak wybrać dobrego DJ a

Jeszcze kilka lat temu ta kwestia miała bardzo duże znaczenie. Aparat i kamera potrzebują światła do rejestracji obrazu, a dobry obraz cechuje się m.in. szczegółowością i brakiem rozmycia. Obecnie granice zostały przesunięte baaardzo daleko. Dla przykładu – kiedyś za kliszę o dużej czułości uważało się tą o parametrze ISO=800, teraz dobrej klasy sprzętem nierzadko fotografuję na czułości ISO=6400 bez straty jakości z możliwością uzyskania pięknych odbitek.

Oprócz ilości, ważna też jest jego jakość. Dobrze dobrane oświetlenie zbuduje niezapomniany klimat na wybranej prze Was sali weselnej. Z drugiej strony sala z kiepskimi energooszczędnymi żarówkami nie nadaje się do dobrego odwzorowania kolorów skóry, dlatego lepiej jest zdać się na swoje źródła. To tyle ze strony technicznej, a strona wizualna – czy chcemy mieć nastrój jak w klubie, czy może bardziej stonowany? Omówcie to podczas spotkania z DJ em. Dzięki dobrej komunikacji z Waszymi usługodawcami będziecie mieć udany ślub i wesele.

DJ Grelik: “Światło to również atut dobrego DJ a na wesele. Rozróżniamy 2 rodzaje światła – parkietowe (lasery, ruchome głowy, skanery, flowery itp.) oraz doświetlenie sali (pary led, listwy led). Parkietowe oświetlenie dobrej jakości i parametrów podłączone do sterownika DMX robi niesamowite wrażenia i mamy nad nim całkowitą władzę. Gdy jest z niższej półki i świeci w trybie sound, to rządzi się swoimi prawami.”

“Doświetlenie sali to kompozycje statycznego światła które sprawią, że sala weselna stanie się bardziej atrakcyjna dla wszystkich gości.”

Mgła i dym - jak zbudować nastrój aby go nie zadusić?

Wspomniałem już, że niewielka ilość dymu w połączeniu z laserami potrafi “zrobić robotę”. Otóż to, kluczowa jest jego ilość i zdecydowanie “więcej” nie znaczy “lepiej”. Przede wszystkim stosuje się dym ciężki i lekki. Ten pierwszy snuje się nisko przy podłodze i daje efekt płynięcia w chmurach podczas pierwszego tańca, lub efekt wylewania się z naczynia np. podczas podawania tortu weselnego.

8 porad jak wybrać dobrego DJa

Dym lekki zachowuje się inaczej i jest skupiony tylko w momencie wyrzutu z dyszy wytwornicy. Praktycznie od razu zaczyna się rozpraszać po sali, a jego zbyt duża ilość powoduje jednolite zasnucie pomieszczenia. W takiej sytuacji niemożliwe jest ustawianie ostrości, drastycznie spada kontrast, a światła lamp odbijają się jak od ściany. Zupełnie jak podczas jazdy samochodem nocą we mgle. W takiej sytuacji w zasadzie mogę sobie zrobić przerwę i czekać, aż pomieszczenie się przewietrzy, ale czy o to Wam chodzi?

DJ Grelik: “W mojej ofercie jest wytwornica dymu. Jest niezbędna aby uzyskać efekt promieni świetlnych. Musimy pamiętać o tym że promień światła bez zamglenia będzie widoczny na ścianie bądź suficie, a nie w powietrzu, co daje mizerny efekt. Ważnym elementem jest tutaj płyn jakiego używa się do wytwornicy. Tańsze (25-70 pln) są wonne, czasem gryzące, na bazie gliceryny i uciążliwe dla uczestników zabawy.

Ja używam najdroższego na rynku Martina (130 pln ), jest bezwonny, nie gryzie w gardło. Stworzony na bazie wody jest bezinwazyjny. Pewnie nie wszystkie pary młode wiedzą że rozróżniamy 2 rodzaje dymu. Lekki czyli typowa mgła i ciężki, którego używa się na pierwszy taniec. Tak zwany taniec w chmurach – jest to efekt zderzenia suchego lodu ( -75 stopni C) z gorącą wodą podgrzaną do +80 stopni C.”

Kable, przedłużacze, płyty i gadżety - estetyka - jak wybrać dobrego DJ a

Planując Wasz ślub i wesele dokładacie wiele starań aby miały wyjątkową oprawę. Starannie wybieracie suknię ślubną i garnitur, różne dodatki, kwiaty i samochód którym pojedziecie. Nierzadko nawet data uroczystości jest dopasowana do dostępności pięknego kościoła i sali weselnej. Fotograf jest po to, aby to wszystko potem na zdjęciach pięknie pokazać.

Niestety czasem zdarza się, że te misterne przygotowania łatwo można zepsuć przez niedbałość zespołu czy DJ a na wesele. Nikt przecież nie chce, żeby podczas wzruszającego momentu błogosławieństwa któryś z rodziców trzymał w ręku reklamówkę ze znanego dyskontu (czy jakąkolwiek inną).

To samo tyczy się firm obsługujących wesele i dobry DJ na pewno o tym wie. Hołduję zasadzie “pokaż mi twoje stanowisko pracy, a powiem Ci kim jesteś” i dlatego wszystkie niezbędne mi graty staram się ukryć z pola widzenia. Torba ze sprzętem leży w niewidocznym miejscu, a używane lampy w miarę możliwości chowam za wyposażeniem sali, np. za doniczkami lub na półce. Kiedy to możliwe nie rozkładam dodatkowych statywów, tylko instaluję się na stojącym sprzęcie DJ a na wesele lub zespołu weselnego.

Piszę o tym, bo zdarzało mi się mieć na zdjęciach jakiś ważny moment z konsoletą i nagłośnieniem w tle, a na nim widać było istną plątaninę kabli lub wręcz bałagan. Cóż – czasem nie ma innej możliwości lub czasu na zmianę kadru i niestety to później widać. Na szczęście zdarzają się też świadomi tego DJ-e i instalując swój sprzęt starannie ukrywają i upinają te sterczące przewody, dzięki czemu nie psują one Waszych starań.

Bardzo dobrym pomysłem, który widziałem już na kilku weselach jest zabudowanie konsolety rozkładanym parawanem i podświetleniem go od tyłu ledową listwą. Dzięki temu nie widać niepożądanych sprzętów i nóg waszego dobrego DJ a.

8 porad jak wybrać dobrego DJa
parawan – fot. DJ Grelik

Repertuar - jak dogodzić gościom i czy disco polo to zło konieczne?

Cóż – fajnie jak jest miło, ale to nie ja mam się dobrze bawić, tylko Wy i Wasi goście. Pracuję zwykle dłużej niż 12 godzin i przez ten czas mam maksymalnie natężoną koncentrację uwagi. Niezależnie od tego jaka gra muzyka, jest ona głośna i bardzo wpływa na moje zmęczenie. Mam swoje sposoby żeby sobie z tym radzić, dlatego w tej kwestii głos wolę oddać fachowcowi.

DJ Grelik: “Często spotykam się z Parami Młodymi które już podczas rozmowy telefonicznej pytają czy gram disco polo, ponieważ już spotkali się z DJ-em który nie gra takiej muzyki, a oni właśnie na tego rodzaju utworach chcą bazować. Osobiście na co dzień nie słucham takiej muzyki ale potrafię ją zagrać przez pół nocy jeśli kontrahent tego wymaga.

Takich wszechstronnych DJ-ów jest niestety coraz mniej, a szkoda ponieważ muzyka disco polo powraca. Co roku na walentynki w Gdynia Arena jest gala disco polo, na której bawi się ponad 5000 osób. Nikt nie słucha wszyscy znają. “Przez twe oczy zielone” czy też “Ona tańczy dla mnie” to hit czy kit? Dla mnie hit.

Oczywiście nie zamykam się w muzyce disco polo, kilka razy w roku gramy również wesela na których para młoda nie życzy sobie tego rodzaju muzyki. W swoim repertuarze posiadamy szeroki wachlarz muzyczny a jego skład wchodzą hity lat 60” – Czerwone gitary, The beatles, hity lat 70-80” – Bee Gees, Eruption, hity lat 90” – Haddaway, Dj Bobo. Nie brakuje też współczesnych radiowych list przebojów czy też polskiego rocka.

To para młoda przy podpisaniu umowy decyduje o muzyce jaką będzie grana przez dobrego DJ a na wesele, tak aby Oni i goście byli bardzo zadowoleni”

Jak rozruszać imprezę kiedy robi się drętwo?

Dość rzadko zdarza się, że wesele startuje z kopyta. Zwykle potrzeba trochę czasu zanim goście zjedzą pierwszy posiłek, zapoznają się ze sobą czy też spożyją coś dla humoru i nabrania śmiałości. Czasami i to nie pomaga, bo dzień jest gorący i mimo wszelkich starań dobrego DJ a dopiero wieczorny chłodek pozwala na większą aktywność na parkiecie. Czasem też bywa tak, że jakieś rodzinne niesnaski muszą zostać zażegnane kilkoma głębszymi aby można było się cieszyć chwilą.

Albo zgoła inaczej – impreza która rozkręciła się od samego początku wchodzi w małą fazę kryzysową, kiedy spada energia. Najczęściej daje się to zauważyć między godziną 22:00 a oczepinami. Ja takie sytuacje wykorzystuję na zrobienie zdjęć gościom w ogrodzie przylegającym do sali weselnej lub namawiam Parę Młodą na pozowanie z bliskim w małych grupkach. Zwykle dzięki temu pękają pierwsze lody i atmosfera się rozluźnia.

8 porad jak wybrać dobrego DJa

DJ Grelik: “Nie ma doskonałej recepty na rozruszanie imprezy, każdy dobry DJ na wesele ma swojego Asa w rękawie – przynajmniej powinien mieć. Dużą role odgrywa się swoją charyzmą, podejściem do gości weselnych, sposobem używania mikrofonu. Tutaj kładę największy nacisk swojej pracy. Gdy ktoś jest tylko puszczaczem muzyki daleko nie zajedzie, moim atutem jest również radiowy głos o którym kilka razy pisali moi klienci w opiniach na temat wesela które dla nich zagrałem. Kolejny element układanki to rodzaje muzyki i obserwacja ilości zapełnienia parkietu, jeśli 3 hity z rzędu z lat 90-tych nie ruszają towarzystwa powinniśmy zmienić styl muzyczny.”

Jak wybrać dobrego DJa: Oczepiny - piękna tradycja czy obciach i żenada?

Zdania oczywiście są podzielone i tutaj każdy powinien kierować się swoim gustem. Kiedy nadchodzi ich czas ja jestem już nastą godzinę na nogach, karty pamięci są prawie zapełnione zdjęciami. Wtedy jednak potrafią się dziać naprawdę ciekawe rzeczy 😉 Jedno jest dla mnie pewne – we wszystkim liczy się dobry smak i wyczucie taktu. Czasami nie mamy wpływu na to, że impreza lekko wymyka się spod kontroli. Ja jednak mam wpływ na to co fotografuję i w jaki sposób to pokażę. Niedopuszczalne jest uwiecznienie kogoś w ośmieszającej go sytuacji. Jak to mówią “co wydarzyło się w Vegas, zostaje w Vegas” 😉

8 porad jak wybrać dobrego DJa

DJ Grelik: “Moim skromnym zdaniem to jest tradycja. Dobry DJ możne zrobić oczepiny w nowoczesnym stylu bez macania po kolanku Panny Młodej czy też Pana Młodego po nosie, takie rzeczy były modne 15 lat temu. Osobiście na oczepinach stosuje 8 podpunktów które są zabawne, nie obciachowe i wnoszą dużo radości parze młodej wciągając do zabawy sporą część weselników”.

Czym się kierować przy wyborze dobrego DJ a na wesele?

W zasadzie ten punkt jest wspólny zarówno dla fotografa, DJ-a czy innych firm, które swoją jakość wnoszą do Waszego życia. Żeby było łatwiej dokonać wyboru postawcie się w ich roli. Jeżeli sami wkładalibyście w to swoje serce, zaangażowanie i całą masę innych zasobów to rozwój w wybranej dziedzinie jest nieunikniony i po owocach ich poznacie 🙂 Trafiając na takich ludzi dostaniecie pewność maksymalnego zaangażowania w to abyście byli zadowoleni z ich usług.

DJ Grelik: “Na pewno nie niską ceną. Wesele to impreza naszego życia więc nie powinniśmy oszczędzać na osobie lub osobach odpowiedzialnych za muzykę. Opinie w internecie, (posiadam ich już ponad 80), materiały video oraz polecenia to najpewniejsze źródła dobrego wyboru. Wszechstronny i dobry DJ na wesele taki jak ja zagra każdy rodzaj muzyki, a przez 22 lata doświadczenia można wiele rzeczy zweryfikować.”

Podsumowanie: jak wybrać dobrego DJ a na wesele

Mam nadzieję, że te 8 porad jak wybrać dobrego DJ a pomoże Ci dokonać trafnego wyboru na Twoje wesele. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, zapraszam do dalszej lektury – wkrótce ukaże się więcej tego typu treści. Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszam do polubienia mojej strony na Facebook’u. Możesz też zostawić komentarz z własnymi spostrzeżeniami lub daj znać o czym chciał(a)byś przeczytać.

Wyślij zapytanie