Najlepsze piosenki na pierwszy taniec młodej pary

 

Cieszę się że tu jesteś 🙂 Jeśli się śpieszysz i po prostu szukasz inspiracji muzycznej, to śmiało przewiń artykuł na sam koniec – umieściłem tam subiektywną listę wpadających w ucho utworów.

A jeśli masz chwilę czasu i chęci, to zapraszam Cię do przeczytania krótkiego poradnika na temat pierwszego tańca z punktu widzenia fotografa ślubnego.

Piosenki na pierwszy taniec para młoda tańczy w kręgu rodziny i znajomych
Pierwszy taniec Pary młodej na weselu jest jednym ze stałych punktów w programie wesela. Chociaż nie upierałbym się co do tego czy obowiązkowym, bo zdarzyło mi się fotografować na takich przyjęciach, na których go nie było. Niemniej jest to widowiskowa tradycja i jeśli komuś odpowiada to czemu by nie? Lektura kilku poradników dotyczących pierwszego tańca skłoniła mnie do napisania własnego tekstu. No dobrze, ale czemu w ogóle o tym piszę? Już wyjaśniam.

Z jakich powodów warto zatańczyć pierwszy taniec na swoim weselu

Może być wiele powodów, dla których zdecydowaliście się na pierwszy taniec. Co więcej, pewnie o wielu z nich nawet nie myśleliście, bo jest to dla Was tak oczywiste, jak to że się pobieracie. Myślę jednak, że warto się im przez moment przyjrzeć. Dzięki temu łatwiej będzie odpowiedzieć sobie na kolejne pytania pojawiające się w miarę postępów w organizacji Waszego wesela. Oto one:

 • Tradycja – po prostu uważacie, że to jeden z obowiązkowych elementów wesela
 • Oczekiwania rodziny i gości – może parkiet to niekoniecznie Wasz żywioł, ale zrobicie to dla nich
 • Lubicie tańczyć – liczy się przede wszystkim Wasza dobra zabawa, nie odmówicie sobie tej przyjemności
 • Chcecie czuć się wyjątkowo – przeżywacie głęboko ten dzień i chcecie celebrować każdą chwilę
 • Wrażenie na gościach – masz przepiękną suknię i wyglądasz jak milion dolarów, niech inni też to widzą
 • Spełniacie swoje marzenie – dzień ślubu jest ku temu wyjątkową okazją, bo przecież marzenia się spełnia
 • Chcecie mieć ładne zdjęcia / ładny film – dobrze by było mieć piękną pamiątkę z całego wydarzenia i móc zobaczyć jak inni Was widzieli oraz przeżyć wszystko ponownie

Pewnie znajdzie się jeszcze kilka innych powodów, o których nie napisałem. Ja jednak najbardziej kompetentnie czuję się w ostatnim z wymienionych, dlatego poświęcę mu osobne miejsce.

pierwszy taniec pośród wirujących baniek mydlanych

Zdjęcia z pierwszego tańca a film z pierwszego tańca – jak to wygląda od kuchni

Jeśli na waszym weselu planujecie tylko fotografa, to mam dobrą wiadomość! Na zdjęciach nie słychać muzyki 😉 Nawet jeśli nie wszystko wyszłoby idealnie, to nie będzie tego widać. Pamiętajcie że na reportaż ślubny składają się o wiele bardziej trudne momenty, jak chociażby składanie przysięgi małżeńskiej. A mimo to da się nią dobrze sfotografować. Podobnie jest z pierwszym tańcem. W jego trakcie wykonuję naprawdę sporą liczbę ujęć z różnych kątów widzenia i robię to w trybie zdjęć seryjnych. Wszystko po to, żeby wybrać te najbardziej dynamiczne ujęcia, na których oboje najlepiej wypadliście.

polonez na pierwszy taniec na weselu

Trochę inaczej sprawa wygląda z kamerzystą. Jednak i on ma spore pole manewru w wyborze ujęć podczas finalnego montażu filmu czy teledysku. Zazwyczaj ujęcia są prowadzone dynamicznie, tzn. operator podąża za tańczącą parą, często też krąży wokół niej. Nierzadko ujęcia wykonywane są przez dwie lub więcej kamer. Nawet jeśli działa w pojedynkę, to część ujęć może zarejestrować z kamery umieszczonej na statywie. Te wszystkie zabiegi dają duże możliwości na atrakcyjne pokazanie Waszego pierwszego tańca.

pierwszy taniec na weselu

Sprawa jest trochę trudniejsza, kiedy na weselu pracują jednocześnie oboje – fotograf i kamerzysta. Kluczową sprawą jest tu umiejętność współpracy i dogadywania się. U profesjonalistów nie będzie o to trudno. Ale nie da się ukryć, że taki sposób pracy narzuca trochę ograniczeń w poruszaniu się, ważne jest aby nie wchodzić sobie wzajemnie w kadr. Trzeba też pozostawić wystarczającą ilość przestrzeni na realizację szerszych ujęć. Niedopuszczalne jest używanie szerokokątnego obiektywu i podążanie za tańczącymi w odległości 1 – 2 metrów, bo drugi operator nie będzie mógł wykonać swojego zadania. Jeśli chcecie mieć zarówno piękne zdjęcia jak i film, to warto zapytać o sposób pracy już podczas podpisywania umowy z fotografem czy kamerzystą. Dużym ułatwieniem będzie też wybór dłuższej piosenki, do której zamierzacie tańczyć. W ten sposób dacie szansę obojgu zarejestrować wystarczającą ilość potrzebnego materiału.

Dodajcie odrobinę magii – taniec we mgle – taniec w chmurach

Tańcząc dla zgromadzonych wokół gości, przez większą część piosenki będziecie zwróceni twarzami do nich. Aby dobrze się zaprezentować weźcie pod uwagę rozkład sali i liczbę osób która będzie Was podziwiać. To dość istotne ponieważ można ich ustawić na kilka sposobów: w kręgu dookoła tańczących, frontem do nich w linii, półkolu lub w kształcie litery „L”. Natomiast ja jako fotograf będę starał się pokazać zarówno Was, jak widownię.

pierwszy taniec w chmurach
Kolejnym czynnikiem dzięki któremu Wasz taniec zostanie zapamiętany, a zdjęcia lub film mogą dużo zyskać, będzie odpowiednia oprawa. Składa się na nią przede wszystkim wystrój sali i oświetlenie – zarówno te na sali, zapewnione przez zespół / Dj-a oraz wykreowane przez fotografa. Pierwszy taniec nabierze magicznego charakteru jeśli zostanie doprawiony odpowiednią ilością mgły lub dymu z wytwornicy. Jaka to ilość oraz czym między sobą różnią się taniec we mgle i taniec w chmurach napisałem szerzej w artykule o tym jak wybrać Dj-a.

pierwszy taniec we mgle

Zastanawiasz się, jaki utwór wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze piosenki do pierwszego tańca?

Są Pary Młode, które dobrze wiedzą, w rytm jakiej piosenki chcą zatańczyć – wtedy sytuacja jest jasna i klarowna. Czasem jest to utwór, przy którym się poznali. Czasem towarzyszył on jakiemuś specjalnemu momentowi w ich życiu. Albo po prostu bardzo ich kręci i dodaje energii.

Co jednak zrobić, kiedy nie przychodzi Wam do głowy żaden ciekawy utwór? Zawsze można iść po najmniejszej linii oporu i wybrać „modną” piosenkę i po prostu pójść na żywioł. Ja jednak odradzałbym tą drogę, chyba że jesteście oboje mistrzami improwizacji. Przecież nie po to starannie planujecie wszystkie inne sprawy związane ze ślubem i weselem. Pewne jest to, że piosenka, na którą ostatecznie się zdecydujecie już zawsze będzie się Wam kojarzyć z pierwszym tańcem.

Pan młody prowadzi w pierwszym tańcu

Jaki styl tańca wybrać? Szybki i szalony pierwszy taniec czy może coś w wolniejszym tempie?

Znacie siebie, więc pewnie raczej będziecie w jakich rytmach się odnajdziecie. To normalne, że nie każdy będzie czuł się równie dobrze w szybkich tańcach, jak i wolnych. Ba! Jest duża szansa, że każde z Was ma inny poziom umiejętności i gust muzyczny. Raczej regułą jest, że kobiety czują się w tańcu swobodniej. Z kolei dla Pana Młodego taki publiczny występ może być prawdziwą „drogą przez mękę” i nierzadko z tego powodu pary odpuszczają oficjalny pierwszy taniec. Jeśli i u Was jest ta rozbieżność, to dobrym wyjściem będzie postawienie na coś prostszego, w wolniejszym tempie i umiarkowanie wymagającego. Dobrym rozwiązaniem może się okazać wybór podkładu w rytmie jakiegoś tańca klasycznego. Wyćwiczenie choreografii na pamięć, zwłaszcza pod okiem instruktora tańca sprawi, że partner poczuje się znacznie pewniej, niż gdyby musiał tańczyć bez przygotowania, skoro ewidentnie nie czuje parkietu i muzyki.

Nie potrafimy dobrze tańczyć – jak poradzić sobie z tremą?

Trema może dopaść każdego, niezależnie od stopnia przygotowania i umiejętności; czasami dopada i mnie. Jak pamiętasz, we wcześniejszych akapitach pisałem, że fotografując mam duży wpływ na to jak Wasz taniec będzie wyglądał na zdjęciach. I dobra wiadomość jest taka, że nawet totalna tragedia nie jest w stanie tego popsuć! Drugą dobrą wiadomością wynikającą z moich obserwacji jest to, że pierwszy taniec i tak będzie pozytywnie zapamiętany przez zaproszonych gości. Po prostu na Waszą korzyść działa magia chwili i nastrój tego dnia, bo w gruncie rzeczy wesela to mega pozytywne uroczystości. A jeśli miałbym zebrać w punktach kilka rad, to były by następujące:

 • pamiętajcie że pierwszy taniec powinien czarować miłością, a nie krokami
 • to tylko kilka minut, za chwilę wszyscy będą bawić się na parkiecie
 • to nie turniej taneczny tylko emocje i miłość
 • szczery uśmiech na twarzy sprawi, że nikt nie będzie analizował kroków
 • mierzcie siły na zamiary, nie porównujcie się do obejrzanego filmu z profesjonalistami
 • to ma być Wasz najwspanialszy dzień, cieszcie się nim

tak samo ważne jak utwory do pierwszego tańca jest zadbanie o przestronny parkiet

Kiedy zacząć przygotowania do pierwszego tańca?

W organizacji ślubu i wesela nie warto niczego zostawiać na ostatni moment, taniec nie jest tu wyjątkiem. Zapewnicie sobie komfort psychiczny jeśli przygodę związaną z tańcem rozpoczniecie na 2-3 miesiące przed weselem. Wcześniej również nie ma co zaczynać, bo jeśli nie tańczycie regularnie, to jest szansa że zapomnicie to, czego się uczyliście. Szkoły tańca prowadzą swoje zajęcia cyklicznie, na pewno uda się dopasować termin kursu z planowanym weselem.

Nauka pierwszego tańca – z instruktorem czy bez?

Część par młodych uczy się swojego tańca samemu, bez korzystania z profesjonalnych instruktorów. Motywacją takiego podejścia jest chęć, by taniec był naturalny, intymny i wypływał prosto z serca. Niewątpliwie jest to trudniejsza droga, stąd też stosunkowo niewielu się na nią decyduje.

Dużo łatwiejsze, stąd też cieszące się większym powodzeniem jest przygotowanie się do pierwszego tańca pod okiem instruktora ze szkoły tańca. Zaletą takiego podejścia będzie właściwe dobranie tańca do wybranej przez Was piosenki. Często będziecie mieć też możliwość skorzystania z pomysłu instruktora tańca – jeśli planujecie specjalny układ choreograficzny. Innym atutem jest dopasowanie stopnia trudności kroków do indywidualnych umiejętności i postępów w uczeniu się. Wybierając do pomocy instruktora warto kierować się podobnymi kryteriami jak przy wyborze innych usługodawców. Nieocenione są tu opinie par, które wcześniej korzystały z oferowanych lekcji. Dobry nauczyciel najpierw przeprowadzi Was przez podstawy, a później pomoże ułożyć choreografię odpowiednią do poziomu zaawansowania.

Kilka spraw, które warto wziąć pod uwagę dla lepszego efektu

Wiesz już, że pierwsze tańce są różne i kluczem do sukcesu jest dobranie właściwego poziomu trudności dla obojga z Was. Dużym powodzeniem cieszy się walc lub podobne odmiany wolnego tańca. Inni preferują szybkie piosenki w rytmach latynoskich, jak np. salsa. Jednak na ostateczne wykonanie oprócz waszego przygotowania może mieć wpływ kilka innych czynników.

krój sukni jest równie ważny jak utwory do pierwszego tańca

Krój twojej sukni może w jakimś stopniu ograniczać ruchy. Upewnij się, czy jesteś w stanie wykonać podobnej długości kroki, unieść nogę. W niektórych modelach podniesienie ręki będzie nastręczać problem, w innych obrót będzie znacznie utrudniony. Do tego wszystkiego weź poprawkę na ewentualną różnicę wzrostu pomiędzy Wami oraz na typ Twojej budowy ciała. Najlepiej przygotuj suknię ślubną, a potem sprawdź co będziesz mogła w niej zrobić.

para młoda obsypana płatkami kwiatów podczas pierwszego tańca

Niezwykle ważny jest odpowiedni dobór długości sukni do butów, które planujesz założyć. Upewnij się, czy nie będziesz jej sobie przydeptywać. Buty warto trochę rozchodzić, aby były wygodne do tańca. Możesz pojechać z nimi na wybrana salę weselną i sprawdzić jak zachowają się na tamtejszym parkiecie. Nie powinny być zbyt tępe, bo będą Cię hamować, ani zbyt śliskie, bo wtedy ryzykujesz wywróceniem się.

Piosenki na pierwszy taniec
Często pomijanym, a równie istotnym elementem są słowa piosenki na pierwszy taniec. Zdarza niekiedy tak, że utwór mimo ładnej melodii opowiada np. o nieszczęśliwej miłości (słynny utwór zespołu 2+1). Dość łatwo ustrzeżesz się przed tym w polskich piosenkach. Ale jeśli wybierasz utwór obcojęzyczny, koniecznie sprawdź czy rzeczywiście się nadaje.

Lista 73 sprawdzonych piosenek z choreografią na pierwszy taniec

To już koniec mojego poradnika, więc zapraszam do listy romantycznych i melodyjnych utworów. Być może któryś z nich przypadnie Wam do gustu i sprawdzi się jako podkład do pierwszego tańca, który z wielką przyjemnością mógłbym sfotografować 😉
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i zaproponowane utwory, to zostaw komentarz lub podziel się nim na swoim profilu. Może w ten sposób pomożemy także innym Parom Młodym w ich poszukiwaniach.

 

 1. Grzegorz Tomczak – Niebieska Piosenka
 2. Halina Kunicka – Noce i dnie
 3. Guns N’ Roses – November Rain
 4. John Legend – All of Me
 5. Girls Aloud – See The Day
 6. Beata Bartelik – Sen na pogodne dni
 7. Bill Medley, Jennifer Warnes – The Time Of My Life
 8. Faith Hill – There You’ll Be
 9. Dżem – Tylko ja i Ty
 10. Krzysztof Krawczyk – Tylko Ty, tylko ja
 11. Eleni – Tylko w twoich dłoniach
 12. Andre – Tylko z Tobą
 13. Nat King Cole – Unforgettable
 14. Nat King Cole – When I Fall in Love
 15. Barbra Streisand – Woman In Love
 16. Kindla – Z kimś takim jak Ty
 17. Lady Pank – Zawsze tam gdzie Ty
 18. Michael Bolton – When a man loves a woman
 19. Ed Sheeran – Perfect
 20. Luis Fonsi – Despacito
 21. Ed Sheeran – Thinking Out Loud
 22. Joanna Zagdańska – Rękawiczki
 23. Whitney Houston – I have nothing
 24. Masters – Schody do nieba
 25. Whitney Houston – I will always love you
 26. Dana Glover – It is you
 27. Christina Perri – A Thousand Years
 28. Anna Karwan – What the World Needs Now is Love
 29. Natalia Kukulska – Zakochani
 30. Boyz II Men – I’ll make love to you
 31. Celine Dion – I love you
 32. Kancelarya – Zabiorę Cię
 33. Louis Armstrong – What a wonderful World
 34. Anna Jantar- Moje jedyne marzenie
 35. Jessie Ware – Say You Love me
 36. Jorrgus – W szczęściu
 37. Pectus – To co chciałbym Ci dać
 38. Paweł Domagała – Weź nie pytaj
 39. Masters – Podróż do gwiazd
 40. Rod Stewart – Have I told you lately
 41. Celine Dion – Because you loved me
 42. Marlena Drozdowska – Kochajmy każdą chwilę
 43. Peter Cetera – Forever tonight
 44. Michael Bolton – To love somebody
 45. Paula – Od dziś
 46. Farba – Chcę tu zostać
 47. Karolina Kozak – Razem zestarzejmy się
 48. Goo goo Dolls – Iris
 49. Mesajah – Każdego dnia
 50. Bracia – Za szkłem
 51. P!nk – Just Give Me A Reason
 52. Zbigniew Wodecki – Oczarowanie
 53. Curtis Stigers – I wonder why
 54. Meghan Trainor ft. John Legend – Like I’m Gonna Lose You
 55. Ellie Goulding – Love me like you do
 56. Luther Vandross – Always and Forever
 57. 98º – I Do (Cherish You)
 58. Rascal Flatts – Bless The Broken Road
 59. Michael Bublé – Crazy Love
 60. Lifehouse – You and Me
 61. Ronan Keating – When You Say Nothing At All
 62. 4You – Jesteś moim niebem
 63. Calum Scott – You are the reason
 64. Volver – Kocha, lubi, szanuje
 65. Celine Dion – The Power of Love
 66. Sławek Uniatowski – Każdemu wolno kochać
 67. Roxette – Listen To Your Heart
 68. Rod Stewart – When I Need You
 69. Gesek – Na Zawsze – Weselne Preludium
 70. Sylwia Grzeszczak – Kiedy tylko spojrzę
 71. The Tango Project – Por Una Cabeza
 72. Amadeus Electric Quartet – Hijo De La Luna
 73. Ben E King – Stand By Me

Piosenki na pierwszy taniec