fbpx

Zobacz o co pytać fotografa przed podpisaniem umowy

Podobno kto pyta, nie błądzi. Dlatego w tym artykule postaram się podpowiedzieć, o co pytać fotografa podczas spotkania lub pisząc wiadomość e-mail. A skoro są pytania, to będą też odpowiedzi.

Mam nadzieję, że okażą się dla Ciebie pomocne i choć trochę pokażą Ci, czego możesz się spodziewać po współpracy ze mną. W końcu organizacja ślubu to nie jest coś, co robi się na co dzień. 😉

O co pytać fotografa

O co pytać fotografa: Z jakim wyprzedzeniem warto rezerwować termin?

Najczęściej pytacie o następny rok kalendarzowy i to chyba jest najlepsza opcja. Zdarzają się oczywiście zapytania ,,z ostatniej chwili’’, jak i wybiegające dużo w przyszłość. Praca fotografa ślubnego jest mocno sezonowa i większość ślubów w naszym kraju odbywa się od kwietnia do października. I właśnie podczas tych miesięcy jest największe zainteresowanie, a to znaczy, że warto napisać mejla już teraz. Zdarzają się też szczególne daty np. 7 lipca czy 6 czerwca – jeśli planujesz swoją uroczystość na jedną z tych popularnych dat, również zapytaj o wolny termin wcześniej. Bywają też sytuacje odwrotne, kiedy nie ona jest najważniejsza, ale to, kto będzie fotografował. Jeśli szczególnie Ci zależy na konkretnym fotografie, to warto jest zapytać o inne dostępne terminy.

O co pytać fotografa: Ile kosztuje reportaż ze ślubu?

To bardzo ważne pytanie, jednak warto je zadawać wtedy, kiedy już, wiesz jakie korzyści będą z wyboru konkretnego fotografa. Moja oferta jest skonstruowana prosto, koszt poznasz wysyłając do mnie zapytanie. Zaproponowane pakiety traktuj jako orientacyjny punkt wyjścia. Najlepszym rozwiązaniem będzie umówienie się na rozmowę we trójkę -Wy i Ja. Możemy to zrobić przez telefon, Skype albo tradycyjnie na spotkaniu. Dzięki temu powstanie przestrzeń do poznania Waszych prawdziwych potrzeb. Wtedy oferta nabierze indywidualnego charakteru, będzie dla Was skrojona na miarę. Jeśli czujesz, że potrzebujesz czegoś więcej lub masz pomysł, który możemy wspólnie zrealizować, to proszę – opisz mi w wiadomości.

O co pytać fotografa: Czy podpisujemy umowę?

Zawsze. Umowa jest prosta i przejrzysta, nie zawiera żadnych kruczków ani kar i ma chronić Was oraz mnie. Zanim ją podpiszecie, proszę obojga Was o przeczytanie i pytam, czy wszystko jest jasne. Najlepiej jest zawrzeć ją w trakcie osobistego spotkania, ale nie jest to konieczne. Zdarzają się sytuacje, kiedy spotkanie jest utrudnione np. ze względu na Wasz pobyt poza Polską. W takim przypadku mam wypracowaną procedurę, która zabezpiecza obie strony i umożliwia zawarcie umowy na odległość.

O co pytać fotografa: Ile zadatku trzeba wpłacić?

Zwykle jest to 25% wartości umowy. Najwygodniej dokonać wpłaty przelewem na numer konta wskazany w umowie.

O co pytać fotografa: Czy dysponuje samochodem / dojazd jest wliczony w cenę?

Znam fotografów, którzy radzą sobie bez własnego samochodu, ja jednak nie wyobrażam sobie pracować w ten sposób. Z racji tego, że działam głównie na terenie Trójmiasta i województwa pomorskiego, to w ramach oferty zawarty jest też dojazd w odległości do 250km od Gdańska. Śluby odbywające się w dalszych od mojej lokalizacjach również są brane pod uwagę, ale tu kwestie dojazdu rozpatruję indywidualnie. Chodzi głównie o odległość, oraz o to na ile wcześniej muszę wyruszyć, aby zacząć fotografowanie dla Was. Czasem, choć rzadko, może zaistnieć potrzeba zapewnienia noclegu.

O co pytać fotografa: Jak długo trwa praca fotografa podczas ślubu i wesela?

Najczęściej to oczepiny są tym ostatnim momentem uwiecznionym na fotografiach ślubnych. Tradycyjnie odbywają się one o północy i trwają około godziny. Czas fotografowania, jaki oferuję do Waszej dyspozycji ustalamy podczas rozmowy. Biorę pod uwagę Wasz plan dnia, lokalizacje i odległości oraz kilka innych czynników. Pośród nich mogą się zawierać przygotowania i błogosławieństwo. Zwykle godziny pracy dostosowuję pod indywidualne potrzeby.

O co pytać fotografa: Czy ma pozwolenie / kurs na fotografowanie w kościołach?

To dosyć istotna kwestia, choć nie zawsze jest wymagana przez proboszcza lub księdza udzielającego Wam ślubu. Ja takie pozwolenie posiadam. Jeśli spodziewacie się, że kapłan będzie tego oczekiwał, to zdecydowanie trzeba o to zadbać.

O co pytać fotografa: Ile dostaniemy zdjęć?

Więcej nie znaczy wcale lepiej. Wierzę, że reportaż ślubny powinien być spójny i mocny w odbiorze, bez słabych momentów ani powtórzeń. Ilość zdjęć, które najlepiej opowiadają Waszą historię wynika z Waszych oczekiwań, ale też z kilku praktycznych przesłanek, o których mówię na spotkaniu. Te zdjęcia są przygotowane w dwóch zestawach – jeden w pełnej rozdzielczości, drugi odpowiednio zmniejszony i przygotowany, by dobrze prezentował się w internecie i wygodnie przesyłał e-mailem. Często jest tak, że mając bardzo dobry materiał oddaję nieco większą ilość zdjęć – w prezencie. Dodatkowo na specjalne życzenie macie możliwość wglądu w cały materiał przez 2 tygodnie od momentu przekazania – tak na wszelki wypadek 😉

O co pytać fotografa: Kiedy będą gotowe zdjęcia?

Staram się nie przekraczać 60 dni liczonych od realizowanej zwykle na końcu sesji plenerowej. W praktyce termin ten jest znacznie krótszy, często po około 2 tygodniach dostajecie dostęp do prywatnej galerii internetowej, którą możecie szybko udostępnić swojej rodzinie i znajomym.

O co pytać fotografa: Kto wybiera zdjęcia / projekt albumu / odbitki?

Wstępną selekcją materiału zajmuję się osobiście – mam w tym duże doświadczenie, a o wyborze decydują zarówno walory estetyczne, jak i techniczne. Wyłonioną w ten sposób pulę zdjęć wysyłam do Was, a Wy wybieracie ostateczny zestaw zdjęć, które chcecie otrzymać. Inaczej ma się sprawa fotoalbumu – zanim zlecę druk, dostajecie projekt do wglądu i akceptacji oraz macie możliwość wnoszenia poprawek. Czas produkcji albumu zależy od drukarni, zwykle nie przekracza 21 dni. Jeśli decydujecie się dodatkowo na odbitki, to tu wyboru dokonujecie Wy sami.

O co pytać fotografa: Czy mamy możliwość wyboru oprawy foto-albumu?

Ależ naturalnie, przecież jest to Wasz fotoalbum. W standardzie do wyboru są oprawy ze skóry ekologicznej oraz płótna, na specjalne życzenie oferuję z drewna, skóry naturalnej. Do waszej dyspozycji mam fizyczny i cyfrowy wzornik oraz albumy pokazowe, na których zobaczycie różne rodzaje opraw z nadrukami lub grawerami.

O co pytać fotografa: Ile czasu potrzeba na sesję w dniu ślubu?

Niezależnie od uzgodnionego zakresu pracy, każdej mojej Parze Młodej staram się zrobić choć kilka ujęć na mini sesji w dniu ślubu. Jeśli jest dość czasu przed ślubem w kościele czy USC, to możemy pokusić się o krótką sesję gdzieś w pobliżu. Albo w przerwie już podczas wesela wykorzystać piękny ogród, ale tylko wtedy, kiedy Wasza krótka nieobecność będzie dla gości niezauważalna. Fajnym pomysłem jest zaproszenie najbliższych do kilku zdjęć razem z Wami. Dzięki temu Wy będziecie mieć dodatkową pamiątkę, a Wasi goście będą zachwyceni. Ja potrzebuję na to 15 – 20 minut.

Chociaż  zdecydowanie przyjemniejsze i dające więcej możliwości są sesje plenerowe umawiane w innym dniu, przeczytasz o nich w kolejnym punkcie.

O co pytać fotografa: Czy plener ślubny może być w innym dniu?

Na te szczególnie gorąco Cię namawiam, bo wtedy możemy zrealizować najskrytsze marzenia. Ponieważ taka sesja trwa dłużej, macie możliwość wyciszyć się i pokazać prawdziwą głębię łączącej was relacji. Czas w tym przypadku zdecydowanie działa na naszą korzyść.

To jest moje ulubione rozwiązanie. To prawda, że wymaga ono ode mnie więcej pracy. W zamian jednak zyskujemy komfort bycia tylko dla siebie, brak pośpiechu, luz i swobodną atmosferę, o którą trochę trudno w dniu ślubu. Po prostu na bieżąco ustalamy dogodny dla obu stron termin, bo w momencie zawierania umowy ani ja, ani Wy nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć.

O co pytać fotografa: Czy proponuje ciekawe miejsca na plener?

Dobry fotograf ślubny nieustannie szuka ciekawych miejsc na plenery zdjęciowe. Dzięki temu może realizować coraz to nowe pomysły i rozwijać swoje portfolio. Moje podejście do tego zagadnienia opisałem tutaj – tak w skrócie: najlepiej, kiedy propozycja wychodzi od Was. Może się zdarzyć, że zapragniecie, aby plener odbył się w jakimś egzotycznym kraju. Sky is the limit! Jeśli natomiast nie macie wymarzonego miejsca, wtedy możecie zdać się na mnie – wspólnie opracujemy koncepcję i dobierzemy odpowiednią lokalizację. Wszystko po to, żeby stworzyć wyjątkowe zdjęcia, aby radość z ich oglądania trwała przez długi czas. Natomiast to, ile potrwa sama sesja, zależy od Waszego zaangażowania i tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli interesuje Was sesja we wnętrzach, w nowoczesnym stylu, to możecie poszukać inspiracji np. na westwing.pl.

O co pytać fotografa: Czy pomoże przezwyciężyć tremę przed obiektywem?

Mniejsza czy większa trema podczas pozowania jest naturalna, zwłaszcza u osób nie będących zawodowymi modelami. Powiem więcej – dotyka ona nawet fotografów 😉 Dobrym sposobem na oswojenie się z nią jest sesja narzeczeńska. Mi oczywiście tym bardziej zależy abyście się czuli komfortowo, dlatego podpowiadam, co wygląda fajnie i naturalnie. Aż dochodzimy do momentu, kiedy już po prostu jesteście sobą i dobrze się bawicie.

O co pytać fotografa: Czy korzystać z wizażystki / makijażu?

Warto, zwłaszcza do ślubu. Dobrze wykonany makijaż będzie trwały, pozytywnie wpłynie na samopoczucie i wygląd. U Panów wybór zależy od indywidualnego podejścia. Polecam współpracę z profesjonalną wizażystką, która dobierze makijaż do stylu i okoliczności.

O co pytać fotografa: Czy i kiedy używa dodatkowego oświetlenia?

Dzięki nowoczesnej technice w znacznej mierze została wyeliminowana potrzeba błyskania fleszem. To bardzo ułatwia pracę i czyni ją dyskretniejszą, co ma znaczenie zwłaszcza podczas mszy w kościele. Zupełnie inaczej wygląda wykorzystanie dodatkowego oświetlenia podczas wesela i pleneru. Wtedy dodatkowe, rozmieszczone dyskretnie źródła błysku (broń boże halogeny z budowy używane przez niektórych „kamerzystów”) pozwalają na większą kreatywność, a co za tym idzie – lepsze zdjęcia. Polecam przeczytać artykuł, który napisałem razem z DJ-em i zobaczyć filmy, na których widać jakie show może zrobić dobre oświetlenie.

O co pytać fotografa: Jaki ma aparat?

Fotografuję w systemie Nikona, chociaż jeden z moich mentorów zwykł mawiać: “nie sprzętem, a talentem” 😉

Zdjęcie powstaje w głowie fotografa. Aparat to tylko narzędzie, dzięki któremu można je zarejestrować. I tu dużo zależy od preferencji fotografa, jego wygody pracy, tego, by nie był ograniczany w procesie twórczym. Poza tym technika nieustannie idzie do przodu i dzisiejsza lista aparatów i obiektywów może być za chwilę nieaktualna. Dla uspokojenia powiem, że jest to sprzęt klasy profesjonalnej, a wszystkie obiektywy od szerokokątnych do teleobiektywów z najwyższej półki. 😉 Co więcej, fotografuję na dwa aparaty. To daje mi komfort szybkiego użycia odpowiedniego do sytuacji obiektywu. Dla Was to podwójne bezpieczeństwo – cały czas sprawny sprzęt, naładowana bateria i materiał w kilku kopiach zapasowych. Nawet w sytuacji kryzysowej dostaniecie wymarzone zdjęcia, bo przecież powtórek nie będzie.

Jeśli chcecie zobaczyć, jaka jest jakość zdjęć robionych w trudnym oświetleniu, poproście o pokazanie zdjęcia w pełnym rozmiarze. W internecie wszystkiego nie widać, a mam klientów, którzy zaświadczą że warto to sprawdzić.

Masz jakieś pytanie, na które nie znalazłaś/łeś odpowiedzi?Napisz do mnie korzystając z poniższego formularza lub zadzwoń na numer 698 636 399

Wyślij zapytanie